Taklitlerimizden Sakınınız..

Beşinci yılına giren theakademi.com açıldığından beri yayınladığımız eğitimlerimizi theakademi.com dışında hiç bir sitede ( gitti gidiyor – sahibinden – cd siteleri ) satmama kararlılığımızı sürdürüyoruz. Eğitim ile alakası olmayan girişimci bazı kişilerden gelen ortaklık – franchise tekliflerine de hiç sıcak bakmadık. Hatta firmamızı – sitemizin isim hakkını satın alma konusunda bir kaç ciddi olduğunu düşündüğümüz teklif de aldık. Bunların hiç birisine sıcak bakmadık ve bakmayacağız. Ancak iki gün önce çok ilginç bir site ile karşılaştım. Sitemizin neredeyse birebir kopyasını yapan bu arkadaşlar satışını yapacakları eğitimleri kendileri hazırlamamakla birlikte bir yerlerden buldukları eğitim setlerini satabilecekleri bir site açmışlardı. Rakibimiz olan firmaların çoğu yayınladıkları DVD’leri satabilecekleri her ortamda satıyorlar, sanırız bu siteyi tasarlayan arkadaşlar bu tip firmalarla iletişime geçip bir çeşit bayilik konuşması yapmışlar. Biz satalım – siz gönderin – aradan komisyonumuzu alalım şeklinde bir ticarete kalkışmışlar.  Üşenmedim bu arkadaşlara gayet samimi bir mail yazdım ve gönderdim.

İnternette her şeyi alıp satabileceklerini, bu girişimlerini takdir ile karşıladığımı ancak site tasarımını başka bir siteye benzeterek “o siteymiş algısı” yaratmanın yanlış bir başlangıç olacağını, Söz konusu ürün “eğitim ve bilgi” olduğu için bu ürün ile ilgili teknik bilgiye ve donanıma sahip olmadan belli bir zaman sonra mutlaka problemler yaşayacaklarını anlattım. Eğer bir işe atılmaya kesin kararlı iseler ya bu işi öğrenmek için kendilerine zaman ayırmalarını ya da bildikleri başka bir iş kolunda yol almalarını, ayrıca her işte başarıyı getiren olgunun “devamlılık” olduğunu, satışını yaptıkları bilginin devamlı güncellenmesi gerektiğini, bunu yapamayanların piyasada sönüp gittiğini yazdım.

Tatlı dilin her zaman her kapıyı açtığına inanırım. Bu mailime bir kaç saat sonra uzunca yazılmış bir cevap geldi.

( İsim ve adres belirtmeyeceğim kusura bakmayın ) özetle..

Cevap yazan arkadaş beni uzun zamandır tanıdığını, yaptığımız işe hayranlık duyduğunu, sitenin tasarımını ve düzenini de yaptığımız işi beğendiği için yaptığını samimi bir şekilde itiraf etmiş. Bir kaç program kullandığını, bir çok kursa gittiğini ve eğitim işinin büyük bir pazar olduğunu düşündüğünü, bu alanda çalışmak istediği için böyle bir girişime kalkıştığını ancak yazdığım önerileri kesinlikle dikkate alacağını da eklemiş.

Uzunca mektubundan anladığım kadarıyla çok zeki bir arkadaş. Umarım ileride çok başarılı da olur. Bu yazıyı yazmama sebep olan şey, az önce bu arkadaşın sitesine girip baktığımda “under construction” ( “bakımda” manasında ) yazısını görmem oldu. Sanırım yazışmamızı gerçekten dikkate almış.

Yazımın başlığı “taklitlerimizden sakınınız” oldu ama “taklitler her zaman aslını yaşatır”.. 🙂

Görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.