İnternetten Birşeyler Almak Üzerine..

Sitemiz günde ortalama 1500 tıklama alıyor. Bu rakam tek bir ürün üzerine çalışan bir e-ticaret sitesi için oldukça iyi sayılabilir. Ancak sitemize giren her insan elbette set satın almak niyetiyle gezinen kişiler değil. Yüzde 80 gibi bir oran 3ds Max ile bir proje üzerinde çalışırken takıldığı bir noktada bilgi arayan arkadaşlardan oluşuyor. Kalan yüzde yirmilik kısım ise 3ds Max programını öğrenmek için araştırma yaparken bir yerlerden beni veya sitemizi duyup gelen arkadaşlar.  

Sitemizi açtığımız ilk aylarda kocaman karakterlerle ana sayfamızda her sitenin yaptığı gibi telefon numaralarımızı yayınladık. Ofisimizin sabit hattının yanında kendi cep telefonumu da yayınlamakta sakınca görmemiştim. Sonuçta bir iş yapacaktık ve telefon her işte olduğu gibi bizim işimiz için de olmazsa olmazdı. Ancak bu telefon işinin birkaç ay içinde beni ve arkadaşlarımı iş yapamaz hale getireceğinden haberimiz yoktu tabi ki.

Sabit telefonumuz ve benim cep telefonuma günde 200’ün üzerinde telefon geliyor ve bu görüşmelere neredeyse günümüzün tamamını harcıyorduk. Bu aramaların yüzdesi ise tahmin edebileceğiniz gibi yukarıdakinin aynısı. Yüzde seksen üzerinde 3ds Max ile ilgili takıldığı konularla ilgili sorular soran arkadaşlar, Kalan oranda da sitemizde zaten bir çok detayını açıkladığımız eğitimlerimizi almaya niyetlenen ancak internette her siteye güven olmaz, bir arayıp gerçekten böyle bir firma var mı yok mu diye meraklanan arkadaşlardan gelen aramalar.

İhtiyacı olan her öğrencimin imdadına yıllardır yetişirim. Bir proje başında yapmak istediği etkiyi yakalayamadığı için bir iki detay soranlardan tutun da Max yükleme konusunda problem yaşayanlara hep elimden geldiğince yardım etmişimdir. Bu yardım çağrıları gecenin ikisinde yatağımdan uyandırılma şeklinde bile olmuştur. Ancak artık baş edilemez duruma gelince arkadaşlarımdan önce kendi cep telefonu numaramı siteden kaldırmalarını istedim. Siteye bir iletişim sayfası zaten koymuştuk ve ilgili arkadaşıma bu sayfadan yazılanların 3ds Max ile ilgili teknik konularda olanları bana da yönlendirmesini istedim.  Günde bir iki saat kadar bu mailleri cevaplandırmak günde 100-150 aramaya cevap vermekten çok daha kolaydı ve üzerinde çalıştığım yeni eğitimler için daha fazla zaman ayırmama yardımı oldu. Bir süre sonra ofisimizin telefonlarını da sitemizden kaldırmak zorunda kaldık. Bunu yaparken ofiste çalışan arkadaşlarım bir hayli tedirgin olmadılar değil. Firmamızı aramak isteyenlerin sitede bir numara görmeyince satın alma konusunda tereddüt yaşayacaklarını düşündüler. O zaman kendilerine dünyaca bilinen bir kaç Online şirketten örnekler verdim – PayPal – Google – Ebay.. ve daha bir çok online şirket müşterileri ile iletişimi telefon ile değil, yazılı ( e-posta yolu ile ) yürütmeyi tercih ediyordu.  Bu yazılı dökümanlar şirketin arşivinde tutulması – istatistiki verilerin daha net ortaya çıkması ve daha bir çok açıdan çok daha verimliydi.

Telefon numaralarımızı sitemizden tamamen kaldırdıktan sonra setlerimizin satışında belirgin bir düşüş yaşanmadı. Setlerin detay sayfasından içeriklerini inceleyip aklında hala sorular olan kişiler bize iletişim sayfamızdan yazabiliyor ve konu ile ilgilenen arkadaşlarımız bu sorulara mümkün olduğunca hızlı yanıt veriyorlar ve artık ofisimizde sabahtan akşama susmayan telefon sesi de yok. Bir süre sonra sitemizin sağ alt köşesinde gördüğünüz canlı destek yazılımını satın aldık ve siteye entegre ettik. Bunu da suistimal edip canı sıkıldıkça siteye girip gereksiz muhabbet etmek isteyen kişiler olmadı değil. Ama biz yine de tüm kibarlığımız ile insanlara yardımcı olmaya çalıştık ve çalışıyoruz… İşte neden bu sitede telefon numarası yok sorusunun cevabı buydu. 🙂

Sitemize ilk defa girip setleri inceleyen ve almak isteyen, ancak arkasında büyük bir emeğin olduğu bu eğitimlere veya firmamıza güvenemediği için tereddütte kalan arkadaşlara, güven telkin etmek için oldukça gayret sarf ediyoruz. Sonuçta bu iş benim ve ekibimin ekmek kapısı. Siteye güvenemediği için kredi kartı ile alışveriş riskine girmek istemeyen bu arkadaşlarımız için çok güvenli bir yöntemimiz var : Teslimatta Ödeme.. Sipariş ettiğiniz eğitim setinin ücretini teslim alırken kargo görevlisine ödeyerek alabilirsiniz. Hatta size gelen paketi açıp içeriğini kontrol etme hakkınız da var. Türkiye’de kargo taşımacılığı yapan tüm şirketlerin eğer talep ederseniz teslimat anında paketinizi açıp kontrol etmenize kanunen müsaade etmesi şarttır. Müsaade etmiyorsa paketinizi teslim almayın ve geri gönderin ve bu durumu kargo firmasının müşteri iletişim numarasını arayarak şikayet edin. Bir daha o görevliden kargo almayacağınıza emin olabilirsiniz.

Kredi kartı ile alışveriş yapan arkadaşların da sipariş verdikleri ürün 10 gün içinde ellerine ulaşmaz ise ( ..Uzaktan satış yönetmeliği yasasına göre firmanın 10 gün – ürünü temin ve teslim süresi vardır ) bankanızı arayıp harcama itirazında bulunma hakkınız vardır. Ödemeniz anında bloke edilir.  İlgili Firma banka tarafından aranır ve ürünün teslimatı ile ilgili teslimat evrakının faxlanması istenir. Eğer firma bu ürünü göndermemiş ise böyle bir evrak faxlayamaz ve banka firmanın hesabına ödediğiniz ücreti aynen hesabınıza iade eder. Bu hakkınızı alışveriş yaptığınız tüm siteler için kullanabilirsiniz.

Yani her şekilde internet’ten alışveriş yaparken dikkatli olmakla beraber haklarınız olduğunu da bilmeniz yeterli. Türk Ticaret Kanunu her zaman tüketicinin yanındadır. Yıllardır İnternet’ten alışveriş yaparım ve çok şükür başıma kargonun birkaç gün gecikmesi – yanlış yere gitmesi – dışında öyle çok büyük bir aksilik gelmedi.  Yine de bir tüketici olarak haklarınızı bilin ve ona göre yaşayın.

Görüşmek dileğiyle 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.