Gurur Tablomuz

Yıllarca Türkiye’nin bilişim alanında en büyük dershanelerinde hem eğitimcilik hem de yöneticilik yapmış olan bendeniz bundan 6 ay önce en son çalıştığım Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde yaptığım 3d Görselleştirme ve Teknik Çizim Bölüm Başkan Yardımcılığı görevimden ayrıldım ve en güvendiğim ve sevdiğim eğitimci arkadaşlarımdan da destek alarak The Akademi Eğitim ve Yayıncılık Şirketini kurdum.

Dershanelerde eğitim verdiğim bir çok öğrencim çok çok iyi yerlere geldi. Bir çoğu ile dost olduk, halen görüşürüz. Bu çocuklar benim mesleğimden aldığım hazzı katlamama sebeb olan en büyük etkenlerdi. Hakkında hiç bir şey bilmedikleri bir alanda onları yetiştirip bir süre sonra olağan üstü çalışmalar ile karşıma çıktıklarında aldığım hazzı tarif edemem. Hani – anne, baba olmadan anlayamazsın- lafı vardır ya, aynı onun gibi bu hazzı anlamanız için sizin de birilerine bir şey öğretmiş ve öğrendiğine şahit olmuş olmanız gerekir.

Yıllarca öğrettiğim 3d, kurgu ve görsel efekt programlarını insanlara artık dijital ortamlarda öğretiyorum. Sınıflarda eğitim almaktan tek farkı “eğiticiye soru soramamak” olan bu eğitici medyaları hazırlarken bu handikapı aşmak için yıllar içinde öğrencilerimden duyduğum soruların üzerinde düşünüp anlatımlarımda bu soruları bana sorulmadan cevaplama tekniği ile “sınıf eğitiminden daha gelişkin” bir anlatım tekniği geliştirdim. Hatta derslerimin en sevdiğim bölümü olan piyasa tecrübelerimi bile aktardım. Derslerimde mümkün olan en samimi tavrımı takınarak insanların bir robottan değil, gerçek bir insandan ders aldıklarını hissetmelerini sağlamak için çabaladım. Ara sıra kendi kendime espriler yapıp kendim güldüm, sinirlendim, yanlış yaparak öğrenciye neden yanlış bir sonuca gittiğimizi açıkladım, yorulduğumu söyledim, hadi gidin dinlenin diye teneffüsler verdim. Sizin anlayacağınız her türlü acaipliği yaptım.

Sitemizi açıp online ilk siparişleri aldığımızda sanki yıllardır bu işi yapmıyormuş kadar korktuk ve heyecanlandık ve sevindik. Yıllardır sınıflarımızda nadiren olsa da öğrencilerden negatif feedback’ler aldığımız olmuştur. Genellikle ailesinin dayatması ile kursa yazılan ve derste hem öğretmeni, hem kendisini, hem de sınıfı da strese sokmaya meyilli bu arkadaşların öğrenmemesi garanti olan bir kursa aileleri tarafından neden yazdırıldığını bir türlü anlamış değilimdir. Korkma sebebimiz aslında yüzünü hiç görmediğimiz Türkiye’nin değişik yerlerinden öğrencilerin bu eğitimleri dinledikten sonraki ilk yorumları ne olacak sorusuydu. Belli bir süre bekledikten sonra mail kutumuza bir yorum düştü…

Şahsıma yazılmış özel bir yorum olduğu için burada aynı şekilde size iletemeyeceğim bu postada eğitimimizi alan arkadaş bana hayatımda gördüğüm en güzel iltifatlarını sıraladıktan sonra DVD’mi almak ile ne kadar akıllıca bir iş yaptığından ve yaptığı ilk modellemelerinden bahsediyordu. Bu posta tüm eğitim hayatım boyunca aldığım binlerce dua – iltifat – teşekkür’e bedeldi benim için. Çünkü bundan 10 yıl önce hayallerimde şekillendirmeye başladığım ve sonunda binbir güçlükle hayata geçirdiğim şirketimin başarı yolunda olduğunu ve bunca yıl düşündüğüm – insanları kursların tekelinden kurtarma – planımın tutacağına dair ilk işareti almıştım.

Şimdi bu yazımı yazmama sebep olan konu ise, bir çoklarının yaptığı gibi oradan buradan kopyalanmış olmayan, gerçekten kendi öğrencilerimizin gönderdiği ilk çalışmalardan küçük bir galeri sayfası oluşturabilecek kadar sayıya ulaşmış olmamızın gururu. İnsanların bu işi kendi kendilerine de – hiç bir kursa gitmeden – kitaplar, DVD’ler ile öğrenilebileceğinin ilk elden kanıtı işte bu çalışmalar. Şimdilik 12 adet olan ama sayısını yıllar içinde binlere ulaştırmak istediğimiz galerimizi nihayet bu gün açabildik.

Sizin için büyük bir şey – sadece bir sayfa – olmayabilir ama ben ve arkadaşlarım için çok büyük anlam ifade eden sayfamızı lütfen ziyaret ediniz. Galeri

Görüşmek Üzere..

Bir Cevap Yazın