Gençlere örnek bir Türk: Hüseyin Özer..

2 sene önce kadar Gazi Üniversitesinde düzenlenen Kariyer Günleri kapsamında bilişim alanındaki kariyer fırsatları konusunda bir seminer vermiştim.

Konuşmacılar sırasıyla : Deulcom international’ın kurucusu Baybars Altuntaş, Bendeniz Bülent Kalkan, benden sonra da bu yazıma konu edeceğim Hüseyin Özer’di.

Dünya klasikleri arasına girmiş olan “ipek yolu” belgeselini izleyip de belgesellerin tadını aldığım günden bu güne tam bir belgesel fanatiğiyimdir. Yine birkaç sene önce Discovery Channel’da yayınlanan “World Richest People” ( Dünyanın en zengin insanları ) isimli belgeselde bir Türk görünce çok ilgilmi çekmişti. Sözü edilen Türk Hüseyin Özer’di. Türkiye – Ankara’da başlayan serüveni İngilterede son bulmuş ve 60 milyon dolara varan bir servetin sahibi olmuş bu Türk’ün hayat hikayesi dünyanın en büyük belgesel network’ü olan discovery channel’de yayınlanacak kadar ilginçti. Şimdi burada Hüseyin Özer’in hayatını anlatmayacağım. Bunun yerine sizden bu bahsettiğim belgeseli önce izlemenizi sonra yazımı okumanızı isteyeceğim.. Tüm hikayenin özeti bu videoda var zaten.. ,

Buyrun: Dünyanın en Zengin insanları – Discovery Channel – Hüseyin Özer

Dönelim seminer gününe. Seminer’e çağırılmam çok ani oldu. Sanırım bir kaç saat öncesinde çağırıldım ve tek bir sayfa yazmadan her zaman yaptığım gibi bir gömlek – bir pantolon Gazi üniversitesine gittim. O kadar sene yaşadıklarımı anlatmak için not almaya hiç gerek duymadım. Salona yaklaştığımda Gazi’nin en büyük salonlarından birisi olduğunu ve içeride 2000 kişiye yakın dinleyicinin olduğunu görünce heyecanlandım tabi . O sırada Deulcom international’in kurucusu Baybars Altuntaş konuşuyordu. Ondan sonra sıra bendeydi, sıramı beklerken bekleme koltuklarında tek başına oturan adamın birisi dikkatimi çekti. Ben bu adamı nereden tanıyorum diye düşünürken görsel hafızam beni yanıltmadı. Bu benim Discovery Channel’de izlediğim Hüseyin Özer’di, televizyonculuk yıllarından edindiğim cesaretle hemen yanına gittim elimi uzattım, Hüseyin abi merhaba dedim. Sizi görünce çok şaşırdım dedim. O da biraz şaşırarak elimi sıktı. Sizi discovery channel’da izledim ben dedim. Burada ne işiniz var ? 🙂 Çok etkileyici bir hikayeniz var, sizi izlerken bir Türk vatandaşı olarak gurur duydum dedim. Son derece güler yüzüyle buyrun oturun dedi. Yaklaşık 1 saat kadar kendisiyle sohbet ettik. Konuşmacı olarak çağırıldığını söyledi, sonrasında birlikte sıramızı beklerken bir çok konudan ( PKK – Politika – Gurbet ) konuştuk ancak burada size anlatacağım anekdot Hüseyin Özer’e o belgeselde sorulmayan sorunun cevabı ile ilgili.

Abi nasıl bu kadar başarılı oldun ? diye sordum.. Ben de yakında inşallah kendi işimi kurmak istiyorum, bana bu işin sırrını ver lütfen ? Hüseyin abi gülerek; – hiç bir sırrım yok, işimde başarıyı yakalamamı sağlayan tek şey “dürüst çalışmak” dedi. bir iki örnek verdi. – Her gün restaurant’larıma günlük olarak taze gelir herşey, sebzeler, meyveler, ekmekler, etler.. Akşam olup da kapatma saati geldiğinde kalan herşey fakirlere dağıtılmak üzere aş evlerine gider. Bir çorba içmeye gelen insana da, yüzlerce dolar harcayacak bir müşteriye de aynı muamele yapılır. Çalışanlara değer veririm, onlarla mutfağa girerim, çalışırım, gülerim, onlarla üzülürüm, onlarla sevinirim, hiç gitmesem bile çalışacak olan işlerimde ilk günkü gibi çalışırım. Misafirperverim, müşterilerimi kapıda karşılarım, masalarına kadar götürürüm. İşyerlerimde komi olarak başlayıp şu anda kendi işyerlerini açmış dolar milyonerleri çocuklar var, isteyen herkesi birkaç yılda milyoner yapabilirim dedi. Biz bu sohbeti yaparken etrafımız farketmeden 8-10 kişi dinleyici ile dolmuştu, sonra benim sıram geldi. Konuşmamı yaptıktan sonra kendisini ben takdim ettim. “Bu abinizi çok çok iyi dinleyin” diye bitirdim.

Yazımın konusu “zengin olmak” değil, ancak dürüst olmak her zaman başarıyı,  başarı da her zaman zenginliği getirir. Umarım siz de Hüseyin Özer’den benim aldığım kadar ders alırsınız.

( Dersi aldım ancak henüz milyoner olamadım – merak edenlere 🙂 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.