Bir cevap..

Bir ay kadar önce bana gönderilen bir soruya verdiğim cevabı 3ds Max kullanmaya yeni başlayacak arkadaşlara faydası olur düşüncesi ile burada da yayınlamak istedim, Soru özünde : Max öğrenmek için kursları mı yoksa Eğitim setlerini mi tercih etmeliyiz, Sertifika almak iş bulmak için gerekli midir ?.. Cevabım:

Selamlar Özgür, 3ds Max’i bir kursta öğrenmek ile evinde DVD’yi bilgisayarına takıp izleyerek öğrenme arasındaki tek fark 20 gramlık 2. kalite kartona basılı bir sertifikadır. Tasarım sektöründe sertifikaya bakılmaz, Senin o işe ne kadar hakim olduğuna bakılır. Türkiye’de Animax – Dışarıda Pixar – Dreamworks stüdyolarının en başarılı tasarımcıları Self Taught tabir edilen – kendi kendini eğitmiş – tasarımcılar ile çalışırlar. Bu tasarımcıların hemen hemen hiç birisi öyle bir kurstan aldığı sertifika ile işe başvurmamıştır. Bunun kökeni ülkemizde bir zamanlar 10 parmak daktilo kurslarında verilen sertifikalarla memuriyete başvurma ilkesine dayanıyor.
Temel Eğitim başlığı ile şu anda satışını yaptığımız 5 eğitim DVD’si içeriğinde Türkiye’nin herhangi bir yerinde alabileceğin en pahalı kursta öğretilebilecek içerikten fazlası mevcuttur. Düzenli bir rutin ile çalışıldığında öğrenciyi iyi bir seviyeye taşıyan bir eğitim setidir. Dershanelerde saatlerle yarışan hocanın dersin gidişatını bozabilecek sorulara cevap verme lüksü ve konuyu bir seferde anlamayan öğrencilere dersi birden fazla anlatabilme şansı yoktur, bu eğitimlerde videoyu başa alarak defalarca dinleme – hocana dersi istersen 10 kere tekrar anlattırma şansına sahip olursun.
Bu eğitimleri bitirdiğinde artık iş sana kalıyor, nasıl ki resim kursunu bitiren bir insan anında ressam olamıyorsa bu bizim alanımız için de geçerli. Kimseye boş hayaller satmamak gerekir. Bunu çok detaylı bir şekilde yöntemleri ile DVD’lerimde anlatıyorum. Kendinizi geliştirmek için bir rutin izlemeniz gerektiği gün gibi aşikardır. Mesela karakter modellemek isteyen bir 3d sanatçısının o karakteri kalem ve kağıtla da çizebiliyor olması gereklidir. Yoksa doğru modellemesi mümkün değildir. “Ben resim çizemiyorum ki” diyen öğrencilerime şu öğüdü verirdim. Resim çizmek % 10 genetik ise % 90 oranda çalışma ile geliştirilebilir bir yetenektir. Modelleme de aynen öyledir, 4 DVD’yi bitirip dünya sanatçıları ile yarışamazsın belki ancak, onların bu işe başlama yöntemi de buna yakın yöntemlerdir emin ol. Çok çalışarak her alanda başarı kazanılılır. Dünyanın en iyi okuluna da gitseniz zorla kimse kafanıza bir gram bilgi sokamaz, siz “isterseniz” öğrenirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.