Bildiklerimi Nasıl Öğrendim ?

Yıllar önce 3D öğrenmeye karar verdiğim yıllarda neredeyse ( hatta hiç ) Türkçe kaynak bulamamıştım. Çok şükür ki önceki yıllarda İngilizce’ye çok yatkındım. Ortaokul ve Lisede tüm derslerim yerlerde sürünürken İngilizce sınavlarında tüm sınıfın etrafıma oturmak için yarıştığı günleri hatırlıyorum. Sanırım bu içten gelen bir dürtüydü benim için. Günümüzde temel olarak bile olsa ingilizce gramer altyapınız var ise herhangi bir alanda ingilizce istemediğiniz kadar kaynak bulmak mümkün. Benim bu işe soyunduğum yıllarda internet şimdiki gibi popüler ve ulaşılabilir değildi. Ben de Yurtdışından binbir zorlukla 3D konusunda ingilizce birkaç kitap getirtebilmiştim. Elimden düşürmediğim redhouse sözlüğümü de yanıma koyarak 3d ile ilgili bilmediğim terminolojik kelimeleri çevire çevire şimdi sahip olduğum altyapıyı inşa etmeye başladım. Bu bahsettiğim zamanları şimdiki gibi her köşebaşında her konuda kursların olduğu bir zamanla karıştırmayın. Yaşıtlarım iyi bilirler. Biz hakim olduğumuz konuları hep el yordamı ile zor yoldan öğrendik. Bulabildiğimiz her bilgi kırıntısı bizim için çok değerliydi. İşte bu dönemde az da olsa ingilizce bilmemin bana çok faydası oldu.  Yıllar içinde programa hakimiyetim ile doğru oranda ingilizcem de gelişti. 

İngilizce bilmeyen arkadaşlara da eğer 3D üzerine bir kariyer yapmak istiyorlarsa bütçelerinin elverdiği oranda bir kursa gidip ( veya eğitim setleri ile ) ingilizce öğrenmeye başlamalarını tavsiye ederim. İngilizce okuyup anlamaya başladıkça ve araştırmalarını ingilizce yapma alışkanlığını kazandıkça aslında internet nimetinin şimdiye kadar keşfetmedikleri % 99’luk kısmına ulaşabilme imkanına kavuşacaklarına garanti veririm.

Küçük yaşımdan beri öğrenmeye aşık bir insanımdır.  44 yaşımı doldurmaya yaklaştığım bu günlerde bile hala yeni bir şeyler öğrenmediğim günü kayıp sayarım. Öğrenmek birçok şekilde olabilir – Okumak, araştırmak, izlemek, duymak, koklamak, dokunmak, bozmak, tamir etmek, elektriğe çarpılmak, elini kesmek, yorulmak, eğlenmek…. Yani bir anlamda aslında yaşamanın kendisidir. 3d öğrenirken daha önceleri merak sardığım tüm konuların bana faydası oldu. Örneğin Fotoğrafa ve Video Kameralara olan merakım, Resim’e olan merakım, tamir etmeye ( metallere – vidalara – kümes yapmaya ) olan merakım.. Tüm bu ilgilendiğim alanların bana müthiş faydaları oldu. Tüm bu bildiklerimi yeni öğrendiğim alan ile birleştirince aslında 3d sanatının ne kadar geniş bir alanı kapsadığını anladım. Bir çok şey bilebilirsiniz, ancak bu bildiklerinizi birbirine bağlayabilirseniz ve hayata geçirirseniz işte bilgi o zaman değer kazanır.

Şimdi bu yazımın asıl sebebine geleceğim. Bugün bir arkadaşımızdan gelen ve aslında sıklıkla duyduğumuz bir soru :

– Bu setlerle kesin olarak öğrenebilecek miyim ?

Bu garantiyi size ancak ve ancak dolandırıcı kurslar verir. Eğitim ve öğretimin garantisi yoktur. Hiç bir bilgi kimsenin kafasına zorla DVD’ye bilgi kopyalar gibi kopyalanamaz. ( Matrix hariç 🙂  ) Öğrenmek kişinin kendisinde biten bir olaydır. Ben ilkokul birinci sınıfta sınıfta tüm arkadaşlarım okuma yazmayı söktükten aylar sonra okumayı ve yazmayı başarabildim. Çünkü okulu – okumayı – çocukluğumun bitmesini kabullenemiyordum. Dışarıda oynamak bana okumaktan çok daha fazla çekici geliyordu. Ancak yıllar geçtikçe günde 500 sayfa kitabı silip süpüren bir adam haline geldim. Okumanın ve öğrenmenin özgürlüğün kapısını açan en önemli olgu olduğunu anladım.

Ne öğrenmeye karar verirseniz verin, dünyanın en pahalı kursuna da yazılsanız öğrenmek için göstermeniz gereken çaba değişmez.  Müthiş binalarda – dünyanın en üstün bilgisayar sistemlerinde – son model elektronik tahtalarda bile eğitim alsanız değişen sadece işin makyajıdır. Bunu bu tip kurumlarda eğitim vermiş bir kişi olarak samimiyetim ile yazıyorum . Öğrenmek çaba ister, azim ister, devamlılık ister. Ben parayı bastırıp oturayım, bana öğretilsin mantığıyla ancak “Güzel Oturma Teknikleri” öğrenilebilir.

Setlerimi alıp – zaten videolarımda da tarif ettiğim çalışma tekniklerini gerçekten uygulayıp 3ds Max’i gerçekten iyi derecede öğrenen ve hatta çok güzel paralar kazanmaya başlayan bir çok arkadaşımı buradan tebrik ediyor gözlerinden öpüyorum. Azminiz ile daha çok fazla iş başarırsınız eminim.

Görüşmek üzere..

 

Bildiklerimi Nasıl Öğrendim ?” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.