3ds Max Öğrenmeye Başlama Rehberi

Bu yazı, 800.000’i geçen okunma sayısı ile kategorisinde Google Blog endeksinde bir numaraya yerleşmiştir ve 3ds Max Öğrenme konusunda eksiksiz, eğlenceli ve çok hızlı bir yol haritası içermektedir. 3ds Max öğrenmeye başlamak niyetinde iseniz kendinize bir kahve yapın, rahat koltuğunuza kurulun ve sonuna kadar sabırla okuyun 🙂 Sizi sıkmam merak etmeyin.

Dünyanın en çok tercih edilen 3d tasarım programı olan 3ds Max, hiç bilmeyenlere dışarıdan oldukça korkutucu gelir. Bu makalemde bu inanışın ne kadar yanlış olduğunu sizlere anlatacağım. Bilgisayarı açmayı bilen herhangi bir insan doğru bir eğitim ile 2 veya 3 aylık bir sürede çok iyi seviyede 3ds Max öğrenebilir. Deneyimli bir eğitimci tarafından doğru yönlendirilmek ve azimle düzenli tekrarlar yapmak bu işin anahtarıdır. Bu yazımda, bu alana yabancı olup araştırma yapan siz sevgili arkadaşlarıma, 3d max’i en hızlı, en ekonomik ve en doğru yoldan nasıl öğrenebileceğiniz hakkında zaman kazandıracak bilgiler ve ipuçları vereceğim.

 

3ds Max öğrenmeye yeni başlayacakların neredeyse yarısı bu programın çok zor bir program olduğu ön yargısına sahiptir. Yeni başlayan öğrencilerimden ilk derslerde en çok duyduğum soru “Hocam biz sizin bu yaptıklarınızı yapabilecek miyiz?” sorusudur. Benim cevabım ise hep aynıdır :

– “Bu soruyu sormaya devam ederseniz HAYIR !

 

Bir sinema film izlediğinizde işin içinde “öğrenme” eylemi yoktur. Filme başlarken “acaba iyice ezberleyebilecek miyim” kaygısı taşımayız. Ancak öğrenmek için başına oturmadığımız halde izlediğimiz hemen her filmi çıkışta tüm detayları ile anlatabiliriz. Öğrencilerime ilk tavsiyem dersimi dinlerken “rahat” olmalarıdır. Tıpkı bir film izlediklerini hayal etmelerini isterim. “Kaygı” denilen duygu hali, her ne öğreniyorsanız öğrenin kaçınmanız gereken en temel dürtü olmalıdır. Ancak bunun için sadece sizin kendi çabanız yeterli değildir. Öğretmene bu noktada çok iş düşer.. İyisi mi biraz kendimden bahsedeyim:

3d Tasarım üzerine eğitim veren kurumların Türkiye’de lideri olan Bilge Adam’da Eğitmenlik yaptığım yıllarda, sınıflarımda ders verdiğim, iç Mimar – Mimar ve bir çok farklı sektörden öğrencilerime 3ds Max’i hızlı ve etkili bir şekilde öğretebilmek için kendimce çok etkili bir prosedür geliştirdim. Bu prosedür, hem teknik hem de psikolojik bazı adımlardan oluşmaktaydı. Denediğim bu yöntemler sayesinde sınıflarım bir çok şubesi olan bu büyük kurumda bir kaç yıl boyunca tüm şubeler arasında mezuniyet sonrası başarı – memnuniyet ve işe girme oranı konularında hep birinciliğe oynadı. Eğitmenliğin yanı sıra aynı zamanda 3d Görselleştirme bölüm başkan yardımcılığı da yaptığım Ankara – Kızılay şubemizde bir kaç eğitmen olmamıza rağmen gelip kayıt yaptıran hemen her öğrenci benim ismimi duyarak geldiğini söyleyerek sınıflarımda eğitim almayı talep eder oldular. Tabi bu bazı sorunlara yol açtı 🙂 Bu sorunu aşmak için önce görev yaptığım Ankara şubesindeki eğitmen ekibime, sonrasında da başta İstanbul ve diğer şehirlerdeki eğitmen arkadaşlarıma bu işi nasıl becerdiğim konusunda rehberlik yaptım:)

7 yıl sınıf eğitmenliği sonrasında kendi başıma bir girişim yapma arzusu ile 2013 yılında dershanelerdeki tecrübemi tüm Türkiye ile paylaşacağım The Akademi’yi kurdum. Dershaneye gitmeye maddi manevi imkan bulamayan herkesin en ekonomik yoldan bu programı öğrenebilmesi için mikrofonumun karşısına oturup sınıfta ne yapıyorsam aynı yöntemle derslerimi anlattım. Derslerimi dinleyen ilk öğrencilerimden muhteşem geri dönüşler almaya başladığımda doğru yolda olduğumu anladım. Aradan geçen 7 yıl sonunda, The Akademi, sektörde bilinen bir marka haline geldi. Ülke içinde ve dışında 6000’i aşkın -ve sayısı artan- öğrencilerime 3d Tasarım öğretme şerefine eriştim. Bu yazımda size bu çok özel metod hakkında bilgiler vereceğim. Lütfen sabırla okumaya devam ediniz.

3d tasarımcı olup güzel bir kazanca sahip olmak için temel gereklilikler şunlardır:

İnsan olmak ( 7 – 77 yaş aralığı )
Minimum bir göz. ( iki olursa daha iyi olur )
Mouse tutabilecek sağ veya sol el,
İyi kötü bir bilgisayar
Gün içinde boş 1-2 saat
Cesaret ve Kararlılık

Bu saydıklarım dışında şu veya bu diplomaya sahip olmanıza, İyi bir bilgisayar kullanıcısı geçmişine sahip olmanıza veya (kendinizi) üstün zekalı (sanıyor) olmanıza gerek yok:)

O her yerde görüp iç geçirdiğiniz muhteşem gerçekçi render’lara ulaşmak için bilmeniz gereken 4 temel konu vardır:

– Modelleme
– Kaplama
– Işıklandırma
– Render

Bu konuların her birisine sırası ile ayrı ayrı odaklanarak ilerlerseniz kafanız çorbaya dönmeden rahatlıkla 7-8 hafta sonunda 3ds Max biliyorum diyebilirsiniz.

1. AŞAMA – MODELLEME : Modelleme öğrenmek hem çok eğlenceli, hem de çok kolaydır. Hiç sandığınız kadar değildir, Süper bir matematiksel zeka, geometri bilgisi vb şart değildir. Doğru bir prosedürü izleyerek bir kaç haftada dilediğiniz her sahneyi modelleyebilecek seviyeye kolaylıkla gelirsiniz.

2. AŞAMA – KAPLAMA: Yaptığımız modelleri ( ev – araba – insan vb. ) renklendirmek, hayat vermektir. 3ds Max ile son derece gerçekçi kaplama tipleri son derece kolay hazırlanabilir. ( Cam – Su – Metaller, deri, kumaş vb )..

3. AŞAMA – IŞIKLANDIRMA: Modelleyip, Kapladığınız sahne ve objelerinizin artistik sunumundan önceki en önemli hamledir. 3 Boyut etkisi, gölgeler olmadan elde edilemez. Işık olmadan da gölge diye bir kavram olamaz. Yani ışıklandırma aynı zamanda – belki de daha çok “gölgelendirme”dir de. Sinema filmleri ve diziler çekilirken birkaç ampül ile aydınlatılabilecek sahnelerde binlerce dolarlık ışık ekipmanları kullanmak bu yüzdendir.

4. AŞAMA – RENDER: “Sunum” veya “Yorum” diye çevirebiliriz. Sonucun alındığı bölüm burasıdır. Bir sahne ne kadar iyi modellenmiş, kaplanmış ve ne kadar iyi aydınlatılmış olsa da 3ds Max programının içinden sökülüp alınmadıkça beş para etmez. Bir fotoğraf veya animasyon hiç farketmez. Render ayarları 3ds Max’ten yaptığımız sahneyi belli matematiksel yorumlama tekniklerini belirlemektir. Aslında basit olarak şudur: “Ben bu sahneyi şöyle yaptım ama sen sonuç üretirken şurayı kafaya fazla takma, ama şu noktalara çok özen göster.” … İşte bu noktada bilmeniz gereken nokta: Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın mükemmel bir render ayarı kötü çalışılmış bir sahneyi iyi gösteremez. Ne kadar mükemmel çalışılmış bir sahne olursa olsun hiç bir kötü render ayarı size iyi bir sonuç üretemez. Yani iki yönlü bir gerekliliktir.

Dostlarım.. buraya kadar anlattıklarımı şöyle özetleyebilirim. İyi bir 3d sanatçısı olmak zor değildir ancak emin ellerden doğru bir eğitim almanız gerekir. Bu işin içinde yıllarca yoğurulmuş, doğruyu yanlışı bilen tecrübeli eğitimcilerden. Kurslarda eğitimci yaş ortalaması son 5 yılda 35’lerden 23-24’lere kadar düşmüştür. Sebebi bir çok kurstaki kötü ve yorucu çalışma koşulunun usta eğitimcilere farklı çıkış yolları aratmasında saklıdır. 23-24 yaşındaki bir gencin ( istisnaları olsa da ) tecrübesi eğitimcilik için uygun olamaz. En azından sektörde hiç çalışmadığı kesindir. Büyük ihtimallle aynı kurstan 1 sene kadar önce mezun olmuştur. Ve tecrübesiz ve bir o kadar da hevesli olduğu için neredeyse bedava eğitimcilik yapması için bir öneri almış ve kabul etmiştir. Paranızı böyle kurslara harcamayınız.

YENİ BAŞLAYACAKLARA ÖNERİLER :

3d tasarıma kafayı takmaya başladığım 90’lı yıllarda aşağıdaki sayacaklarımın hiç birisi yoktu :

İnternet / Kurslar / Dershaneler / Özel ders / Kitaplar / Eğitim setleri 

Şanslısınız ki önünüzde bir çok alternatif var. Tüm bu alternatifleri değerlendirmek tamamen sizin sosyal durumunuz ile alakalı. Çalışıyor musunuz ? Öğrenci misiniz ? Eviniz merkezi bir yerde mi ? Yoksa şehir merkezine uzak mı ? Yaşadığınız şehirde bu alanda eğitim veren kurslar var mı yok mu ? Bulduğunuz kurslar maddi durumunuza uyuyor mu ? Kursa gitmeye vaktiniz var mı – yok mu ?  Bu liste uzar gider…

Benim size yıllarını dershanelerde eğitim vermiş bir hoca olarak tavsiyem, hangi programı öğrenecekseniz öğrenin sizin için hem para hem zaman kazandıracak en ekonomik yöntem olan eğitim setleri ile başlamanız yönünde olacaktır. Bunu sitemden setleri hemen alın da bana para kazandırın diye söylemiyorum:)  Tabi ki para kazanmak güzel şey 🙂  zaten buraya kadar yazdıklarımı samimi bulduysanız Bülent Kalkan’ı tercih etme potansiyeliniz yüksektir, reklama gerek yok 🙂 İyi şeyler reklama ihtiyaç duymaz.

Eğitim setleri ile başlamanızın bir çok avantajı vardır. En önemlisi kurslara veya özel derslere bir ton para ödemeden önce 3ds Max’i öğrenip öğrenemeyeceğinize ikna olmanız olacaktır. Bu mümkündür.. Ancak öyle IQ’nuzun puanı ile alakalı bir durum değildir. Yılların eğitimcisi olarak sizi temin ederim bunu belirleyen tek etken öğrenmeyi ne kadar çok istediğinizdir. Evinizin sıcacık ortamında önünüzde kahvenizi yudumlarken izleyeceğiniz setler ile bile size öğrenmek zor geldi ise boşuna kursa da para vermemiş olursunuz 🙂 Böylece siz de ben de kar etmiş oluruz 🙂 .. Max’i setlerim ile canavar gibi öğrendikten sonra zaten kurslara öğrenci olarak değil hoca olarak başvurmaya istediğiniz zaman gidebilirsiniz. İşte bu şaka değil !

Bu arada İnternet’ten bahsetmemek olmaz. İnternet bence tüm insanlık tarihinin en büyük nimetidir. Hemen her konuda danıştığımız neredeyse bedava bir bilirkişidir. İnternette hemen her program ile ilgili bulabileceğiniz ( özellikle “youtube”da ) binlerce eğitim videosu vardır. Bunlar içinde çok değerli olanları da olsa da olaya tamamen yabancı iseniz içinde kaybolup kendinize ve vaktinize yazık edebilirsiniz. Konular kafanızda çorbaya dönebilir ve daha başlarken sizi işten soğutabilir. Bunun sebebi bilginin oldukça dağınık olmasıdır. Her bilgiyi öğretmenin ve öğrenmenin yöntemleri vardır. Benim bir eğitimci olarak size tavsiyem, belli bir seviyeye gelmeden önce, bu işe rastgele videolar ile başlamamanız yönündedir. Bu öğrenme sürecinizi büyük ihtimalle uzatır. Ancak düzenli bir eğitim sonrasında oldukça faydalı bilgiler için internet her zaman kurcalanmalıdır.

 

ÇALIŞMA FORMÜLÜNÜZ NASIL OLMALI ? :

Formül günde 1 saat, defterinize ( isterseniz ) not alarak video eğitimleri film izler gibi izlemek, Biraz ara verip 1 saat kadar 3ds Max ile öğrendiklerinizi uygulamaktır.  Bu formül ile her gün 1 saat içinde öğrendiklerinizi beyniniz tüm gün işleyerek ertesi güne hafızanızda kalıcı bir bilgi oluşmasını sağlayacaktır. Günde 5 saat çalışmak doğru bir yol değildir. Tam tersi etki yaratır. Son yıllarda anlaşıldı ki insan beyni, yeni öğrendiği her bilgi için nöron hücreleri arasında bağlantı köprüleri oluştuyor ve “dendrit” denilen bu dalların oluşması için bilginin beyin tarafından iyice hazmedilmesi gerekiyor. Bu süreç içinde aldığımız besinlerin bile bu yapıların oluşmasını hızlandırmaya etkisi vardır. Bilgi hem görsel hem işitsel olur ise bu bağlantılar çok daha sağlam olur. Bilgiyi hazmedin… Rakiplerinizi kıskandırın 🙂

Aşağıda sayacağım edinmeniz gereken eğitim setlerimi bu sitenin ana sayfasında zaten görmüş olmalısınız. Setlerimi tek tek alarak çalışabileceğiniz gibi, daha ekonomik fiyatlı olarak takımın tamamını da ( 3ds Max Uzmanlık Paketi ) alabilirsiniz. Yalnız almadan önce kendinizden emin olun. Bu eğitimi ne yapıp edip bitireceğinize kendinize söz verin. İşte bu sözü tutarsanız 2 – 3 ay sonra yapabildiklerinize kendiniz bile inanmayacaksınız. Bu da benim sözüm 🙂

1-  “3ds Max’e Giriş ve Modellemenin Temel Prensipleri” eğitim seti ile başlayın. Bu eğitim sizi 3ds Max Alfabesinden başlayarak iyi bir seviyeye getirecektir.
2- “3ds Max ile Material Kaplama” Eğitim seti ile devam ediniz. Bu eğitim kaplama konusundaki tüm temel bilgilerden başlayarak ileri seviye materialler yapabilecek seviyeye kadar ilerlemenizi sağlayacaktır.
3- “3ds Max ile İç ve Dış Mekan Aydınlatma” Eğitim seti ile ışıkları A’dan Z’ye öğrenip sahnenizi en doğru yoldan aydınlatmayı öğreneceksiniz.
4- “3ds Max ile Vray Render” Eğitim seti ile mükemmel gerçekçilikte sonuç almanın adım adım tüm yollarını öğreneceksiniz.
5- “İleri Modelleme Teknikleri” Eğitim seti size bir projenin başlangıçtan finale tüm adımlarını öğretecek çok değerli bilgilerle doludur. İç Mimari üzerine bulabileceğiniz en tatmin edici eğitim olduğunu söyleyebilirim.
6- “3ds Max ile Mimari Görselleştirme” Eğitim seti yine size dış mekan mimarisi üzerine çok değerli bilgiler kazandıracak bilgilerle doludur. Bu eğitim setinde modelleme eğitimi yoktur. Modelleme’yi zaten ilk DVD’de öğrendiniz. Bu eğitim seti modellediğiniz mekanlara etkileyici görsel eklemeler kazandırmak için oldukça doyurucu bilgiler içerir.
7_ “3ds Max ile Kamera Kullanımı” Eğitim seti artık yukarıdaki tüm aşamalar ile öğrendiğiniz ve hazırladığınız sahnelerde gezinti yaparak filmler oluşturma ile ilgili çok değerli bilgileri size kazandıracaktır. Max eğitimi veren kursların müfredatında hiç yer vermediği bu konuyu öğrenmek size sahnelerinizi bir film olarak sunma şansı verecek ve proje bedellerinizi oldukça yükseltecektir.
Bu eğitimlerimin içeriği sizlere 3d dünyasında sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlayacak tüm bilgilerle doludur. Bu eğitimleri hakkıyla çalışıp öğrenirseniz “3ds Max Kullanan” ile başlayan tüm iş ilanlarına güvenle başvurabilirsiniz.

Artık piyasada rahatlıkla iş arayabilecek konuma geldiğinize göre artık bu piyasada müthiş bir rekabet ortamı olduğunu da göreceksiniz. Bu rekabet ortamında rakipleriniz sizin gibi bu piyasada iş arayan insanlardır. Hiç korkmayın, sektörde 3d Max’i gerçekten iyi kullanan o kadar az yetişmiş eleman var ki iş bulmamanız imkansız. Ancak… Önemli bir noktanın üzerinde durmakta fayda var. Kimse zevk için çalışmaz. Tabi ki yaptığımız işi sevmek güzel bir hayat yaşamanın püf noktalarından birisi. Bununla beraber para almadan kimse yaptığı işten zevk alamaz. Çünkü iyi yaşamak için iyi para kazanmamız gerekiyor. Bunun sırrı ise çok basit 3 kelimede yatıyor. “Herkesten iyi olmak” .. Piyasa şartlarına kendinizi hazırladıktan ve hatta iş bulduktan sonra bile kendinize her zaman daha ileri hedefler koyun. Örneğin; “3ds Max’i herkesten daha hızlı kullanmak” güzel bir hedeftir. Bunun için eliniz devamlı Max’te olmalı. Onunla yatıp kalkmalısınız devamlı pratik yapmalısınız. Böylece işini hızlı bitiren bir tasarımcı olarak değeriniz işverenlerin gözünde bir kat daha artacaktır.

Bunun yanında yeni ve ileri teknikler öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Bunun için sizin için hazırladığım çok değerli bilgiler içeren setleri sitemde bulabilirsiniz. ( Klasik Mobilya Tasarımı, Ferforje Tasarımı, Kumaş Tasarımı, Dekoratif Aksesuar Tasarımı ve Karakter Modelleme Eğitim setleri ) .. Bu setler 3ds max’i halihazırda kullanabilen ( Setleri bitirmiş veya kurstan mezun ) olanlarınıza hitap etmektedir. İleri süreçte bu setlerdeki bilgileri öğrenmenizi mutlaka tavsiye ederim. Hem siz kazanın hem de biz 🙂

HANGİ VERSİYONU YÜKLEMELİ ?

 

Bilgisayarınıza 3ds Max 2014 –  2015 – 2016 – 2017 – 2018 – 2019 versiyonlarını yükleyerek eğitimlerimi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Son Olarak:

Hayatınız boyunca size “sen yapamazsın” diyen insanlardan uzak durun..  
Hepinize bilgiyle dolu akıllıca yaşanacak, zenginlik dolu bir hayat dilerim.

Bülent Kalkan
The Akademi Yayıncılık Kurucusu

  1. kader.433 diyor ki:

    Yazının net ve faydalı olması onun uzunluğunu sıkıcılığa değil okuma isteğine çevirdi .Okurken hiç sıkılmadan kendimce notlar aldım.Elinize emeğinize sağlık çok çok yararlı ve acilen keşfedilmesi gereken bir yazı 🙂

  2. sahinmervesahin diyor ki:

    Merhaba, bir kursa katılıp amatör olarak çizim yapmaya başladıktan sonra max kullanmaya 5 yıl ara verdim. Tekrar bu alana yönelmeye karar verdim ve sizin setlerinizi araştırırken youtube’da sizin temel eğitim setinize denk geldim ve bana geri dönüş için harika bir zemin hazırladı. Anlatımınız çok yalın ve samimi. Çok faydalı oldu. Diğer setlerinizle kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Ayrıca max öğrenme rehberi ve tasarımcıya profesyonel sırlar tanıtım videolarınız bana çok cesaret verdi. Her şey için teşekkürler

  3. Orçu diyor ki:

    Youtube ‘ta bir çok 3ds Max eğitim videosu adı altında video izledim ancak bir tek sizin anlatımınızla anlayabildim. gerçekten çok faydalı ve akılda kalıcı şekilde anlatıyorsunuz öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. benim soruma gelince, Mimari modelleme yapıyorum ancak tabi ki çok fazla eksiğim var ve 3ds Max’te material eksikliğimden dolayı render alamıyorum. eksiklerimi gidermek için eğitim setlerinizden almayı düşünüyorum fakat material eksikliğimi nasıl giderebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın