3ds Max Öğrenmeye Başlama Rehberi

Bu yazı, beşyüzbin’i geçen okunma sayısı ile Google Blog endeksinde bir numaraya yerleşmiştir ve 3ds Max Öğrenme konusunda eksiksiz, eğlenceli ve çok hızlı bir yol haritası içermektedir. 3ds Max öğrenmeye başlamak niyetinde iseniz sonuna kadar sabırla okumanızı tavsiye ederim.

3d Tasarım üzerine eğitim veren kurumların Türkiye’de lideri olan Bilge Adam’da Eğitmenlik yaptığım yıllarda, sınıflarımda ders verdiğim, iç Mimar – Mimar ve bir çok farklı sektörden öğrencilerime 3ds Max’i hızlı ve etkili bir şekilde öğretebilmek için kendimce çok etkili bir yöntem geliştirdim. Bu yöntem, öğrenilmesi gereken konuların belli başlıklar altında anlatılarak aslında çok zor görünen bu programı oldukça kolay öğrenilir bir hale getirdi. Bu yöntemim sayesinde sınıflarım bir çok şubesi olan bu büyük kurumda bir kaç yıl boyunca tüm şubeler arasında mezuniyet sonrası başarı – memnuniyet ve işe girme oranı konularında hep birinciliğe oynadı. Eğitmenliğin yanı sıra aynı zamanda 3d Görselleştirme bölüm başkan yardımcılığı da yaptığım Ankara – Kızılay şubemizde bir kaç eğitmen olmamıza rağmen gelip kayıt yaptıran hemen her öğrenci benim ismimi duyarak geldiğini söyleyerek sınıflarımda eğitim almayı talep eder oldular. Tabi bu bazı sorunlara yol açtı 🙂 Bu sorunu aşmak için önce kendi şubemdeki eğitmen ekibime sonrasında da diğer şubelerdeki eğitmen arkadaşlarıma hazırladığım müfredat konusunda rehberlik yaptım.

Bilge Adam’da geçirdiğim güzel yılları ve öğrencilerimi hasretle anmakla beraber artık kendi başıma bir girişim yapma arzusu ile 2012 yılında dershanelerdeki tecrübemi tüm Türkiye ile paylaşacağım The Akademi’yi kurdum. Dershaneye gitmeye maddi manevi imkan bulamayan herkesin en ekonomik yoldan dünyanın en eğlenceli programı 3ds Max’i öğretmek için mikrofonumun karşısına oturup tüm müfredatı eksiksiz bir şekilde anlattım. Derslerimi dinleyen ilk öğrencilerimden muhteşem geri dönüşler almaya başladığımda doğru yolda olduğumu anladım. Aradan geçen 5 yıl sonunda, The Akademi, sektörde bilinen bir marka haline geldi. Ülke içinde ve dışında 5000’i aşkın -ve sayısı artan- öğrencilerime 3d Tasarım öğretme şerefine eriştim. Bu yazımda size bu çok özel metod hakkında bilgiler vereceğim. Lütfen sabırla okumaya devam ediniz.

Dünyanın en çok tercih edilen 3d tasarım programı olan 3ds Max, hiç bilmeyenlere dışarıdan oldukça korkutucu gelir. Bu makalemde bu inanışın ne kadar yanlış olduğunu sizlere anlatacağım. Bilgisayarı açmayı bilen herhangi bir insan doğru bir eğitim ile 2 veya 3 aylık bir sürede çok iyi seviyede 3ds Max öğrenebilir. Deneyimli bir eğitimci tarafından doğru yönlendirilmek ve azimle düzenli tekrarlar yapmak bu işin anahtarıdır. Bu yazımda, bu alana yabancı olup araştırma yapan siz sevgili arkadaşlarıma, 3d max’i en hızlı, en ekonomik ve en doğru yoldan nasıl öğrenebileceğiniz hakkında zaman kazandıracak bilgiler ve ipuçları vereceğim.

3ds Max kullanarak ne yapacaksanız yapın, ve hangi alanda çalışıyorsanız çalışın şu 4 temel konuyu çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

– Modelleme
– Kaplama
– Işıklandırma
– Render

3ds Max öğrenmeye teşebbüs edenlerin neredeyse yarısı bu programın çok zor bir program olduğu ön yargısına sahiptir. Yeni başlayan öğrencilerimden ilk derslerde en çok duyduğum soru “Hocam biz sizin bu yaptıklarınızı yapabilecek miyiz?” sorusudur. Benim cevabım ise hep aynıdır : – “Bu soruyu sormaya devam ederseniz HAYIR !

Bu endişe belirtisi soru, sandığınızdan çok daha tehlikeli bir virüs gibidir. Bu soruyu sordukça, öğrenme sürecinizi baltalamaktan başka hiç bir şey yapmamış olursunuz. Yeni öğrenilen bir bilgi önce ön belleğinizde yerleşir sonrasında bellek altında ( bilinç altı ) kemikleşir. Bilinçaltınıza devamlı “acaba” diye bir sinyal gönderirseniz, o da bu sinyali bir şikayet gibi düşünerek gereken bilgiyi depolamakta kararsızlaşır ve yüksek oranda depolamamayı tercih eder. Bu yüzden kendinize hep şunu söyleyin : “Bu işi çok iyi öğreneceğim” .. Anahtar kelime budur. Her gün her saat defalarca söyleyin. Şimdi bu endişenizi bir kenara bırakın ve en kolay ve en hızlı yoldan 3ds Max öğrenmenin yol haritasına buyrun;

1. AŞAMA – MODELLEME : Modelleme öğrenmek bazı temel teknikler size doğru öğretilirse çok kolaydır. Kötü bir anlatım sizi o işten soğutmaktan ve korkutmaktan başka işe yaramaz. Deneyimsiz eğitmenlerin düştükleri en büyük hata kendi egolarını tatmin etmek için sınıfa ve öğrenciye show yapacağım diyerek konunun özünü anlatmadan ileri tekniklere aceleci bir şekilde geçiş yapmaktır.. Örneğin daha poligonların geometrisini anlayamamış bir 3D öğrencisine binalar modelletmeye kalkmak çok büyük bir hatadır. Alfabeyi çözmeyen çocuğa kompozisyon öğretmeye çalışmak gibi.Farklı kursları bitirdikten sonra bana ulaşarak benim öğrencim olmuş öğrencilerimin eski kurslarından en büyük şikayeti öğretmenin konunun anlaşılıp anlaşılmadığını çok umursamadan anlatımına robot gibi devam etmesiydi. Böyle iş öğretilmez.
O zaman eğitmenin yapması gereken en doğru şey, öğrencilere modellemeye başlamadan önce ham maddeyi, yani poligonları iyice öğretmektir. Uzun beyin fırtınaları ve yıllar içinde eğitim verdiğim sınıflarımdan edindiğin tecrübem ile tamamen kendime has bir uygulama olan bu tekniği uyguladığım ilk ( şanslı ) sınıfımda öğrencilerim eğitimin 3. haftasında verdiğim uygulama çalışmasında mükemmel 3 boyutlu karakterler modellemeyi başardılar.

2. AŞAMA – KAPLAMA: Yaptığımız modelleri ( ev – araba – insan vb. ) renklendirmek, hayat vermektir. 3ds Max ile son derece gerçekçi kaplama tipleri son derece kolay hazırlanabilir. ( Cam – Su – Metaller, deri, kumaş vb ).. Çok kolaydır ancak bir çok dershanede ve kursta yanlış öğretildiği için mezun olan öğrencileri hiç bir zaman yaptığı material’e doğru mu yanlış mı değerler verdiğini bilemeden meslek hayatı boyunca azap çeker. Eğer daha önce bir kursta 3d eğitimi alanlardansanız ne söylemek istediğimi çok iyi anlamışsınızdır. Önünüze bir proje geldiğinde en çok korktuğunuz şey kaplamaların etkisini verip veremeyeceğinize emin olmamanızdır.

Peki kurslarda neden adam akıllı bir eğitim verilmiyor ?  Bu sorunun cevabı biraz da kursların işleyiş matematiği ile alakalı. Bir kurs’un 6 dersliği olduğunu varsayalım. O derslikler dolu olduğu sürece yeni kayıtlar alınıp kazanç sağlanamaz. Bu soruna dershanecilerin ürettiği ve üretebileceği tek çözüm ders saatlerini olabildiğince kısa tutmak, kayıt olan öğrenciden mümkün olan en çabuk yoldan kurtulmaktır. Eğitmenler ne kadar iyi ve öğretmeyi seven insanlar olursa olsun, kısıtlı zamanda vaat edilen dersleri anlatmak, ve belirlenen zamanda bitirmek zorundadır. Öğrencilerin konuyu öğrenip öğrenmemesi için yapılabilecek – dersleri uzatmak – dershanelerin en çok çekindiği şeydir.  İşte bu sebeplerden bir kursta size “kaplama” konusunu detaylarıyla anlatmak yerine genellikle eğitmenin kendi belirlediği 15 – 20 tane kaplama tipinin sırasıyla ve hızlıca girilmesi gereken değerleri verilir. Ancak o değerleri girerken neden “3” girdiğiniz veya neden “6” girdiğiniz konusunda hiçbir detaya girilmez. Bu kutulardaki değerlerin her birisinin değiştirildiğinde material’e nasıl etkiler verdiğini bilmeniz en önemli şey iken bu size öğretilmez. Öğretilemez ! Hepimizin bir şeyler satın alırken girdiği şikayetvar.com sitesinde bilinen en büyük kursların ismini dilerseniz aratıp mezun öğrencilerin şikayetlerinin en çok hangi konuda olduğunu görebilirsiniz. İyi olanları yine tenzih ediyorum. İyi olanlar zaten şikayet almazlar.

3. AŞAMA – IŞIKLANDIRMA: Modelleyip, Kapladığınız sahne ve objelerinizin artistik sunumundan önceki en önemli hamledir. 3 Boyut etkisi, ışık olmazsa elde edilemez. Işığın 3 boyut etkisi üzerindeki etkisi benzersizdir. Sinema filmleri ve diziler çekilirken birkaç ampül ile aydınlatılabilecek sahnelerde binlerce dolarlık ışık ekipmanları kullanmak bu yüzdendir. Işık konusu profesyonellik isteyen en önemli bileşendir. Işıkların önemi alınmak istenen etkiyle doğru orantılıdır. 3d sahnelerinizi ışıklandırmadan önce öğrenmeniz gereken önemli teorik bilgiler vardır. Mesela doğal ve yapay illuminasyon, ışığın yayılım ve kırılımı, ışık renginin önemi, dozajı, soğuk ışık – sıcak ışık, gün ışığının saat saat değişkenleri… Bu liste daha uzar. İşte bu teorik bilgilerin verilmeden bir 3d sanatçısı haline gelmenin pek mümkün olmadığını söylememe gerek yok. Bazı zamanlar telefonum çalar: – ” Hocam selam, ben şimdi bir sahne yapıyorum render’a basıyorum, çok parlak çıkıyor, render ayarlarına bir yardımcı olsanız ? ” .. Genellikle derslerime girmemiş, ya da öğrencim olmuş ama eğitimin büyük kısmında maçlardan dolayı önemli derslere girmemiş kişilerdir bu arkadaşlar. Bir sahne için yorum yapabilmem için o sahneyi en az 5 dakika adam akıllı incelemem gerekir. Nasıl ışıklar kullandığını, şiddetlerini, açılarını, renklerini, adetlerini, sahne kaplamalarının bu ışıklarla reaksiyonda hata olup olmadığını… ve benzeri bir çok bileşenini inceleyip öyle yorum yapabilirim. Fakat bu arkadaş biraz sonra anlatacağım “render” bölümünün tüm bunları düzelten, sıraya sokan sihirli bir değnek olduğuna kani olmuş bile. Ne diyebilirim ki. Işık konusunda şu örneği vermek çok doğru olur. İyi bir fotoğrafçının ışığı çok iyi kullanması gereklidir. Modellediğiniz sahnenin de bir fotoğrafını alacağınıza göre, iyi bir fotoğrafçı kadar iyi ışıktan anlamak zorundasınız.

4. AŞAMA – RENDER: “Sunum” veya “Yorum” diye çevirebiliriz. Sonucun alındığı bölüm burasıdır. Bir sahne ne kadar iyi modellenmiş, kaplanmış ve ne kadar iyi aydınlatılmış olsa da 3ds Max programının içinden sökülüp alınmadıkça beş para etmez. Bir fotoğraf veya animasyon hiç farketmez. Render ayarları 3ds Max’ten yaptığımız sahneyi belli matematiksel yorumlama tekniklerini belirlemektir. Aslında basit olarak şudur: “Ben bu sahneyi şöyle yaptım ama sen sonuç üretirken şurayı kafaya fazla takma, ama şu noktalara çok özen göster.” … İşte bu noktada bilmeniz gereken nokta: Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın mükemmel bir render ayarı kötü çalışılmış bir sahneyi iyi gösteremez. Ne kadar mükemmel çalışılmış bir sahne olursa olsun hiç bir kötü render ayarı size iyi bir sonuç üretemez. Yani iki yönlü bir gerekliliktir. Yaklaşık 40 adımdan oluşan ve her sahne için farklı ayarlanması gereken render ayarları genellikle bir çok kursta ” iyi render ayarları şunlardır : yazın !” şeklinde öğretilir. Eğer böyle bir sihirli ayar olsaydı emin olun 3ds Max buna istinaden bir buton koyardı “iyi render al” diye. Böyle bir mantık yoktur. Fakat kurstaki yeni başlayan insanlar “hocanın bir bildiği vardır” diyerek itiraz edemezler. Trajikomik ! Sevgili arkadaşlar, buraya kadar anlattıklarımı şöyle özetleyebilirim. İyi bir 3d sanatçısı olmak için emin ellerde eğitim almanız gerekir. Bu işin içinde yıllarca yoğurulmuş, doğruyu yanlışı bilen ve tecrübeli eğitimcilerden. Kurslarda eğitimci yaş ortalaması son 5 yılda 35’lerden 23-24’lere kadar düşmüştür. Sebebi bir çok kurstaki kötü ve yorucu çalışma koşulunun usta eğitimcilere farklı çıkış yolları aratmasında saklıdır. 23-24 yaşındaki bir gencin ( istisnaları olsa da ) tecrübesi eğitimcilik için uygun olamaz. En azından sektörde hiç çalışmadığı kesindir. Büyük ihtimallle aynı kurstan 1 sene kadar önce mezun olmuştur. Ve tecrübesiz ve bir o kadar da hevesli olduğu için neredeyse bedava eğitimcilik yapması için bir öneri almış ve kabul etmiştir. Paranızı böyle kurslara harcamayınız.

YENİ BAŞLAYACAKLARA ÖNERİLER :

Benim max ile tanıştığım yılda aşağıdaki sayacaklarımın hiç birisi yoktu :

İnternet / Kurslar / Dershaneler / Özel ders / Kitaplar / Eğitim setleri 

Şanslısınız ki önünüzde bir çok alternatif var. Tüm bu alternatifleri değerlendirmek tamamen sizin sosyal durumunuz ile alakalı. Çalışıyor musunuz ? Öğrenci misiniz ? Eviniz merkezi bir yerde mi ? Yoksa şehir merkezine uzak mı ? Yaşadığınız şehirde bu alanda eğitim veren kurslar var mı yok mu ? Bulduğunuz kurslar maddi durumunuza uyuyor mu ? Kursa gitmeye vaktiniz var mı – yok mu ?  Bu liste uzar gider…

Benim size yıllarını dershanelerde eğitim vermiş bir hoca olarak tavsiyem, hangi programı öğrenecekseniz öğrenin sizin için hem para hem zaman kazandıracak en ekonomik yöntem olan eğitim setleri ile başlamanız yönünde olacaktır. Bunu sitemden setleri hemen alın da bana para kazandırın diye söylemiyorum:)  Tabi ki para kazanmak güzel şey 🙂  zaten buraya kadar yazdıklarımı samimi bulduysanız Bülent Kalkan’ı tercih etme potansiyeliniz yüksektir, reklama gerek yok 🙂 . (sikayetvar.com’da hakkımızda elle tutulur bir şikayet yok en azından:) )

Eğitim setleri ile başlamanızın bir çok avantajı vardır. En önemlisi kurslara veya özel derslere bir ton para ödemeden önce 3ds Max’i öğrenip öğrenemeyeceğinize ikna olmanız olacaktır. Bu mümkündür.. Ancak öyle IQ’nuzun puanı ile alakalı bir durum değildir. Yılların eğitimcisi olarak sizi temin ederim bunu belirleyen tek etken öğrenmeyi ne kadar çok istediğinizdir. Evinizin sıcacık ortamında önünüzde kahvenizi yudumlarken izleyeceğiniz setler ile bile size öğrenmek zor geldi ise boşuna kursa da para vermemiş olursunuz 🙂 Böylece siz de ben de kar etmiş oluruz 🙂 .. Max’i setlerim ile canavar gibi öğrendikten sonra zaten kurslara öğrenci olarak değil hoca olarak başvurmaya istediğiniz zaman gidebilirsiniz. İşte bu şaka değil !

Bu arada İnternet’ten bahsetmemek olmaz. İnternet bence tüm insanlık tarihinin en büyük nimetidir. Hemen her konuda danıştığımız neredeyse bedava bir bilirkişidir. İnternette hemen her program ile ilgili bulabileceğiniz ( özellikle “youtube”da ) binlerce eğitim videosu vardır. Bunlar çok değerlidir. Ancak olaya tamamen yabancı iseniz size vakit kaybettirebilir. Konular kafanızda çorbaya dönebilir ve sizi işten soğutabilir. Bunun sebebi bilginin oldukça dağınık olmasıdır. Her bilgiyi öğretmenin ve öğrenmenin yöntemleri vardır. Benim bir eğitimci olarak size tavsiyem, belli bir seviyeye gelmeden önce, bu işe random ( rastgele ) videolar ile başlamamanız yönündedir. Bu öğrenme sürecinizi büyük ihtimalle uzatır. Ancak düzenli bir eğitim sonrasında oldukça faydalı bilgiler için internet her zaman kurcalanmalıdır.

Örneğin ilkokul 1. sınıfta Alfabeyi öğretirken önce “A” sonra “B” sonra “C”diye öğretilmez.  A – L – T – İ – U – P -O şeklinde çocukların duyma ve görme duyularına uygun bir sıralama ile öğretilir.  Sonra çocuk 1 ayda “ALİ TOPU AT” cümlesini okumayı başarabilir.  İşte ben de nacizane yıllar içinde Max’i en verimli ve hızlı nasıl öğretebilirim diye bir çok farklı yöntem ile sınıftaki öğrencilerime deneyler yaparak (  sitemde “yorumlar” bölümünde görebileceğiniz yorum yapan bir çok öğrencimin vurgulamış olduğu gibi.. )  çok eğlenceli bir öğretim tekniği geliştirdim. Bu tekniğim, sizi sıkmadan, meraklandırarak, öğrenmeye teşvik ederek öğrenmeyi kolaylaştırıyor ve öğrendiğinizi de asla unutmuyorsunuz.  Şimdi iyice meraklandınız sanırım 🙂

ÇALIŞMA FORMÜLÜNÜZ NASIL OLMALI ? :

Formül günde 1 saat defterinize notlar alarak video eğitim izlemek, Biraz ara verip 1 saat kadar 3ds Max ile öğrendiklerinizi uygulamaktır. En önemlisi de eğitime 1 günden fazla aralar vermemelisiniz. Bu formül ile hergün 1 saat içinde öğrendiklerinizi beyniniz tüm gün işleyerek ertesi güne hafızanızda kalıcı bir bilgi oluşmasını sağlayacaktır. Günde 5 saat çalışmak ise tam tersi etki yaratacaktır. Son yıllarda anlaşıldı ki insan beyni, yeni öğrendiği her bilgi için nöron hücreleri arasında bağlantı köprüleri oluştuyor ve “dendrit” denilen bu dalların oluşması için bilginin beyin tarafından iyice hazmedilmesi gerekiyor. Bu süreç içinde aldığımız besinlerin bile bu yapıların oluşmasını hızlandırmaya etkisi vardır.  Bilgi hem görsel hem işitsel olur ise bu bağlantılar çok daha sağlam olur. Bu sebeple öğrenirken ( duyarken ) her zaman kağıda deftere not alın / çizin / karalayın.. Bol bol ceviz tüketin 🙂 Alkol ve sigaradan uzak durun, temiz hava alın 🙂  Bilgiyi hazmedin… Rakiplerinizi kıskandırın 🙂

..KARAR VERDİNİZ, PEKİ HANGİ SETLER ? : 

Aşağıda sayacağım edinmeniz gereken eğitim setlerimi bu sitenin ana sayfasında zaten görmüş olmalısınız. Setlerimi tek tek alarak çalışabileceğiniz gibi, daha ekonomik fiyatlı olarak takımın tamamını da ( 3ds Max Uzmanlık Paketi ) alabilirsiniz. Yalnız almadan önce kendinizden emin olun. Bu eğitimi ne yapıp edip bitireceğinize kendinize söz verin. İşte bu sözü tutarsanız 2 – 3 ay sonra yapabildiklerinize kendiniz bile inanmayacaksınız. Bu da benim sözüm 🙂

1-  “3ds Max’e Giriş ve Modellemenin Temel Prensipleri” eğitim seti ile başlayın. Bu eğitim sizi 3ds Max Alfabesinden başlayarak iyi bir seviyeye getirecektir.
2- “3ds Max ile Material Kaplama” Eğitim seti ile devam ediniz. Bu eğitim kaplama konusundaki tüm temel bilgilerden başlayarak ileri seviye materialler yapabilecek seviyeye kadar ilerlemenizi sağlayacaktır.
3- “3ds Max ile İç ve Dış Mekan Aydınlatma” Eğitim seti ile ışıkları A’dan Z’ye öğrenip sahnenizi en doğru yoldan aydınlatmayı öğreneceksiniz.
4- “3ds Max ile Vray Render” Eğitim seti ile mükemmel gerçekçilikte sonuç almanın adım adım tüm yollarını öğreneceksiniz.
5- “İleri Modelleme Teknikleri” Eğitim seti size bir projenin başlangıçtan finale tüm adımlarını öğretecek çok değerli bilgilerle doludur. İç Mimari üzerine bulabileceğiniz en tatmin edici eğitim olduğunu söyleyebilirim.
6- “3ds Max ile Mimari Görselleştirme” Eğitim seti yine size dış mekan mimarisi üzerine çok değerli bilgiler kazandıracak bilgilerle doludur. Bu eğitim setinde modelleme eğitimi yoktur. Modelleme’yi zaten ilk DVD’de öğrendiniz. Bu eğitim seti modellediğiniz mekanlara etkileyici görsel eklemeler kazandırmak için oldukça doyurucu bilgiler içerir.
7_ “3ds Max ile Kamera Kullanımı” Eğitim seti artık yukarıdaki tüm aşamalar ile öğrendiğiniz ve hazırladığınız sahnelerde gezinti yaparak filmler oluşturma ile ilgili çok değerli bilgileri size kazandıracaktır. Max eğitimi veren kursların müfredatında hiç yer vermediği bu konuyu öğrenmek size sahnelerinizi bir film olarak sunma şansı verecek ve proje bedellerinizi oldukça yükseltecektir.
Bu eğitimlerimin içeriği sizlere 3d dünyasında sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlayacak tüm bilgilerle doludur. Bu eğitimleri hakkıyla çalışıp öğrenirseniz “3ds Max Kullanan” ile başlayan tüm iş ilanlarına güvenle başvurabilirsiniz.

Artık piyasada rahatlıkla iş arayabilecek konuma geldiğinize göre artık bu piyasada müthiş bir rekabet ortamı olduğunu da göreceksiniz. Bu rekabet ortamında rakipleriniz sizin gibi bu piyasada iş arayan insanlardır. Hiç korkmayın, sektörde 3d Max’i gerçekten iyi kullanan o kadar az yetişmiş eleman var ki iş bulmamanız imkansız. Ancak… Önemli bir noktanın üzerinde durmakta fayda var. Kimse zevk için çalışmaz. Tabi ki yaptığımız işi sevmek güzel bir hayat yaşamanın püf noktalarından birisi. Bununla beraber para almadan kimse yaptığı işten zevk alamaz. Çünkü iyi yaşamak için iyi para kazanmamız gerekiyor. Bunun sırrı ise çok basit 3 kelimede yatıyor. “Herkesten iyi olmak” .. Piyasa şartlarına kendinizi hazırladıktan ve hatta iş bulduktan sonra bile kendinize her zaman daha ileri hedefler koyun. Örneğin; “3ds Max’i herkesten daha hızlı kullanmak” güzel bir hedeftir. Bunun için eliniz devamlı Max’te olmalı. Onunla yatıp kalkmalısınız devamlı pratik yapmalısınız. Böylece işini hızlı bitiren bir tasarımcı olarak değeriniz işverenlerin gözünde bir kat daha artacaktır.

Bunun yanında yeni ve ileri teknikler öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Bunun için sizin için hazırladığım çok değerli bilgiler içeren setleri sitemizde bulabilirsiniz. ( Klasik Mobilya Tasarımı, Ferforje Tasarımı, Kumaş Tasarımı, Dekoratif Aksesuar Tasarımı ve Karakter Modelleme Eğitim setleri ) .. Bu setler 3ds max’i halihazırda kullanabilen ( Setleri bitirmiş veya kurstan mezun ) olanlarınıza hitap etmektedir. Bu yüzden yeni başlıyorsanız hemen almayı düşünmeyebilirsiniz. Ancak ileride bu setlerdeki bilgileri öğrenmenizi mutlaka tavsiye ederim.

HANGİ VERSİYONU YÜKLEMELİ ?

3ds Max piyasaya sürülmeye başladığından beri hemen her sene update edilir. Şu sayfadan 3ds Max’in yıllar içindeki evrimini görebilirsiniz. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Autodesk_3ds_Max )  .. Tabi ki bu 3ds Max ile projeler üreten firmaların her versiyon çıktığında programın güncel versiyonunu yüklediği anlamına gelmez. Tek bilgisayar için lisans fiyatı 5000 Dolar ( vergiler hariç ) civarında olan bir program için bu en büyük firmaların bile yanaşmayacağı bir durumdur. O halde sistem nasıl işliyor ?..  Programı her sene Update etmek çok mu önemli ?

Açık konuşmak gerekirse bunun tamamen program üreticisi Autodesk’in bir pazarlama taktiği olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı büyük otomobil firmalarının her yıl aynı model otomobile ufak makyajlar uygulayıp extra özellikler ekleyerek yeni modeller çıkarması gibi yazılım firmaları da kendilerini güncel tutmak adına ufak tefek değişiklikler yaparak yeni versiyonlar çıkarırlar. ( Örnek : Adobe / Microsoft / Apple ) .. Ancak işin gerçeği şudur ki bugün yükleyeceğiniz güncel Photoshop ile 5 yıl önceki Photoshop arasında dışarıdan yükleyeceğiniz bir kaç eklenti ( plug-in ) ile elde edilebilecek özellikler kadar fark vardır. Bunu profesyonel kullanıcılar çok iyi bilirler. Hatta öyle ki 3-4 sürüm önceki Photoshop programının üzerine eklenmiş eklentiler ile yapabildiklerini son sürüm bir photoshop sürümü ile bile yapamayabilir.

Özünde güncellenen program yine aynı programdır. Çekirdek yapısı ( core ) asla değişmez. Örneğin Max 7 sürümü ile max öğrenmiş ve sonrasında hiç güncelleme yapmamış bir tasarımcıyı 3ds Max 2015’in başına oturttuğunuzda asla yabancılık çekmez. Aradığı her tuş yine aynı yerdedir. Sadece ekstra kolaylıklar sağlayan düğmeler yerleştirilmiştir ki bu düğmelerin yapabildiklerinin çoğunu eski versiyonlarda da bir iki oynama ile yapabilmek mümkündür.

Peki o zaman en eski versiyonu yüklesek daha mı iyi ?.. İşte orada durmak gerekir 🙂 Yeni versiyonların çekici avantajları vardır. Bunlardan en önemlisi gelişen teknoloji ile artan işletim sistemi ve işlemci kapasitesini daha verimli kullanabilmesidir. 3ds Max için konuşmak gerekirse 2011-2012 versiyonu ve sonrasındaki sürümler bu özelliklere uygun çalışır. Bu sebeple iyi bir bilgisayara sahip iseniz onun hakkını verecek şekilde 2011 ve sonrası bulabileceğiniz herhangi bir versiyonu yükleyebilirsiniz. Ancak bunun tam tersi de geçerlidir, Tıpkı eski bir model iphone’a yeni güncelleme yüklediğinizde nasıl yavaşlıyorsa ( Apple’ın sizi yeni telefon almaya şartlayan en büyük tuzağıdır ) düşük bir sistemdeki bilgisayarınıza da en güncel versiyonu yüklemekten kaçınmalısınız.   Yani özetlersek: 3ds Max’i hangi versiyonda öğrendiğinizin hiç önemi yoktur. Eski bir versiyonda uzmanlaştığınızda yeni versiyona geçişiniz sadece birkaç saatlik yeni özellikleri tanımadan ibarettir. Yenilenen her versiyon ile ilgili karşılaştırma tablolarını ( http://www.autodesk.com.tr/products/3ds-max/compare/compare ) adresinden görebilirsiniz. Bu sayfadaki tablodan da görebileceğiniz gibi her sürüm arasında ortalama 5 – 6 yeni özellik geliştirmesi vardır. Ancak özünde program tüm özellikleri ile aynıdır.  Benim şu anda sitemizde satılan eğitimlerimin tamamı 3ds Max 2013 versiyonu ile anlatılmıştır. Bilgisayarınıza 3ds Max 2014 –  2015 – 2016 – 2017 versiyonlarını yükleyerek eğitimlerimi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Dersleri izlerken tek bir özelliğin bile yerinin sizin versiyonunuzda değişmediğini zaten göreceksiniz.

Son Olarak:

Hayatınız boyunca size “sen yapamazsın” diyecek insanlardan uzak durun..
Hepinize bilgiyle dolu akıllıca yaşanacak bir hayat dilerim.

Bülent Kalkan
The Akademi Yayıncılık Kurucusu

  1. Orçu diyor ki:

    Youtube ‘ta bir çok 3ds Max eğitim videosu adı altında video izledim ancak bir tek sizin anlatımınızla anlayabildim. gerçekten çok faydalı ve akılda kalıcı şekilde anlatıyorsunuz öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. benim soruma gelince, Mimari modelleme yapıyorum ancak tabi ki çok fazla eksiğim var ve 3ds Max’te material eksikliğimden dolayı render alamıyorum. eksiklerimi gidermek için eğitim setlerinizden almayı düşünüyorum fakat material eksikliğimi nasıl giderebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın