3ds Max Öğrenmeye Başlama Rehberi

Bu yazı, 1 Milyon’u geçen okunma sayısı ile “tasarım” kategorisinde Google Blog endeksinde bir numaraya yerleşmiştir ve 3ds Max Öğrenme konusunda eksiksiz, eğlenceli ve çok hızlı bir yol haritası içermektedir. 3ds Max öğrenmeye başlamak niyetinde iseniz kendinize bir kahve yapın, rahat koltuğunuza kurulun ve sonuna kadar sabırla okuyun 🙂 Sizi sıkmam merak etmeyin.

Dünyanın en çok tercih edilen 3d tasarım programı olan 3ds Max, hiç bilmeyenlere dışarıdan oldukça korkutucu gelir. Bu makalemde bu inanışın ne kadar yanlış olduğunu sizlere anlatacağım. Bilgisayarı açmayı bilen herhangi bir insan doğru bir eğitim ile 2 veya 3 aylık bir sürede çok iyi seviyede 3ds Max öğrenebilir. Deneyimli bir eğitimci tarafından doğru yönlendirilmek ve azimle düzenli tekrarlar yapmak bu işin anahtarıdır. Bu yazımda, bu alana yabancı olup araştırma yapan siz sevgili arkadaşlarıma, 3d max’i en hızlı, en ekonomik ve en doğru yoldan nasıl öğrenebileceğiniz hakkında zaman kazandıracak bilgiler ve ipuçları vereceğim.

 

3ds Max öğrenmeye yeni başlayacakların neredeyse yarısı bu programın çok zor bir program olduğu ön yargısına sahiptir. Yeni başlayan öğrencilerimden ilk derslerde en çok duyduğum soru “Hocam biz sizin bu yaptıklarınızı yapabilecek miyiz?” sorusudur. Benim cevabım ise hep aynıdır :

– “Bu soruyu sormaya devam ederseniz HAYIR !

Bir sinema film izlediğinizde işin içinde “öğrenme” eylemi yoktur. Filme başlarken “acaba iyice ezberleyebilecek miyim” kaygısı taşımayız. Ancak öğrenmek için başına oturmadığımız halde izlediğimiz hemen her filmi çıkışta tüm detayları ile anlatabiliriz. Öğrencilerime ilk tavsiyem dersimi dinlerken “rahat” olmalarıdır. Tıpkı bir film izlediklerini hayal etmelerini isterim. “Kaygı” denilen duygu hali, her ne öğreniyorsanız öğrenin kaçınmanız gereken en temel dürtü olmalıdır. Ancak bunun için sadece sizin kendi çabanız yeterli değildir. Öğretmene bu noktada çok iş düşer.. İyisi mi biraz kendimden bahsedeyim:

3d Tasarım üzerine eğitim veren kurumların Türkiye’de lideri olan Bilge Adam’da Eğitmenlik yaptığım yıllarda, sınıflarımda ders verdiğim, iç Mimar – Mimar ve bir çok farklı sektörden öğrencilerime 3ds Max’i hızlı ve etkili bir şekilde öğretebilmek için kendimce çok etkili bir prosedür geliştirdim. Bu prosedür, hem teknik hem de psikolojik bazı adımlardan oluşmaktaydı. Denediğim bu yöntemler sayesinde sınıflarım bir çok şubesi olan bu büyük kurumda bir kaç yıl boyunca tüm şubeler arasında mezuniyet sonrası başarı – memnuniyet ve işe girme oranı konularında hep birinciliğe oynadı. Eğitmenliğin yanı sıra aynı zamanda 3d Görselleştirme bölüm başkan yardımcılığı da yaptığım Ankara – Kızılay şubemizde bir kaç eğitmen olmamıza rağmen gelip kayıt yaptıran hemen her öğrenci benim ismimi duyarak geldiğini söyleyerek sınıflarımda eğitim almayı talep eder oldular. Tabi bu bazı sorunlara yol açtı 🙂 Bu sorunu aşmak için önce görev yaptığım Ankara şubesindeki eğitmen ekibime, sonrasında da başta İstanbul ve diğer şehirlerdeki eğitmen arkadaşlarıma müfredat konusunda rehberlik yaptım:)

7 yıl sınıf eğitmenliği sonrasında kendi başıma bir girişim yapma arzusu ile 2012 yılında dershanelerdeki tecrübemi tüm Türkiye ile paylaşacağım The Akademi’yi kurdum. Dershaneye gitmeye maddi manevi imkan bulamayan herkesin en ekonomik yoldan bu programı öğrenebilmesi için mikrofonumun karşısına oturup sınıfta ne yapıyorsam aynı yöntemle derslerimi anlattım. Derslerimi dinleyen ilk öğrencilerimden muhteşem geri dönüşler almaya başladığımda doğru yolda olduğumu anladım. Aradan geçen 7 yıl sonunda, The Akademi, sektörde bilinen bir marka haline geldi. Ülke içinde ve dışında 6000’i aşkın -ve sayısı artan- öğrencilerime 3d Tasarım öğretme şerefine eriştim. Bu yazımda size bu çok özel metod hakkında bilgiler vereceğim. Lütfen sabırla okumaya devam ediniz.

3d tasarımcı olup güzel bir kazanca sahip olmak için temel gereklilikler şunlardır:

İnsan olmak ( 7 – 77 yaş aralığı )
Minimum bir göz. ( iki olursa daha iyi olur )
Mouse tutabilecek sağ veya sol el,
İyi kötü bir bilgisayar
Gün içinde boş 1-2 saat
Cesaret ve Kararlılık

Bu saydıklarım dışında şu veya bu diplomaya sahip olmanıza, İyi bir bilgisayar kullanıcısı geçmişine sahip olmanıza veya (kendinizi) üstün zekalı (sanıyor) olmanıza gerek yok:)

O her yerde görüp iç geçirdiğiniz muhteşem gerçekçi render’lara ulaşmak için bilmeniz gereken 4 temel konu vardır:

– Modelleme
– Kaplama
– Işıklandırma
– Render

Bu konuların her birisine sırası ile ayrı ayrı odaklanarak ilerlerseniz kafanız çorbaya dönmeden rahatlıkla 7-8 hafta sonunda 3ds Max biliyorum diyebilirsiniz.

1. AŞAMA – MODELLEME : Modelleme öğrenmek hem çok eğlenceli, hem de çok kolaydır. Hiç sandığınız kadar değildir, Süper bir matematiksel zeka, geometri bilgisi vb şart değildir. Doğru bir prosedürü izleyerek bir kaç haftada dilediğiniz her sahneyi modelleyebilecek seviyeye kolaylıkla gelirsiniz.

2. AŞAMA – KAPLAMA: Yaptığımız modelleri ( ev – araba – insan vb. ) renklendirmek, hayat vermektir. 3ds Max ile son derece gerçekçi kaplama tipleri son derece kolay hazırlanabilir. ( Cam – Su – Metaller, deri, kumaş vb )..

3. AŞAMA – IŞIKLANDIRMA: Modelleyip, Kapladığınız sahne ve objelerinizin artistik sunumundan önceki en önemli hamledir. 3 Boyut etkisi, gölgeler olmadan elde edilemez. Işık olmadan da gölge diye bir kavram olamaz. Yani ışıklandırma aynı zamanda – belki de daha çok “gölgelendirme”dir de. Sinema filmleri ve diziler çekilirken birkaç ampül ile aydınlatılabilecek sahnelerde binlerce dolarlık ışık ekipmanları kullanmak bu yüzdendir.

4. AŞAMA – RENDER: “Sunum” veya “Yorum” diye çevirebiliriz. Sonucun alındığı bölüm burasıdır. Bir sahne ne kadar iyi modellenmiş, kaplanmış ve ne kadar iyi aydınlatılmış olsa da 3ds Max programının içinden sökülüp alınmadıkça beş para etmez. Bir fotoğraf veya animasyon hiç farketmez. Render ayarları 3ds Max’ten yaptığımız sahneyi belli matematiksel yorumlama tekniklerini belirlemektir. Aslında basit olarak şudur: “Ben bu sahneyi şöyle yaptım ama sen sonuç üretirken şurayı kafaya fazla takma, ama şu noktalara çok özen göster.” … İşte bu noktada bilmeniz gereken nokta: Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın mükemmel bir render ayarı kötü çalışılmış bir sahneyi iyi gösteremez. Ne kadar mükemmel çalışılmış bir sahne olursa olsun hiç bir kötü render ayarı size iyi bir sonuç üretemez. Yani iki yönlü bir gerekliliktir.

Dostlarım.. buraya kadar anlattıklarımı şöyle özetleyebilirim. İyi bir 3d sanatçısı olmak zor değildir ancak emin ellerden doğru bir eğitim almanız gerekir. Bu işin içinde yıllarca yoğurulmuş, doğruyu yanlışı bilen tecrübeli eğitimcilerden..

Kurslardaki eğitimcilerin yaş ortalaması son 5 yılda 35’lerden 23-24’lere kadar düşmüştür. Sebebi bir çok kurstaki kötü ve yorucu çalışma koşulunun usta eğitimcilere farklı çıkış yolları aratmasında saklıdır. 23-24 yaşındaki bir gencin ( istisnaları olsa da ) tecrübesi eğitimcilik için uygun olamaz. En azından sektörde hiç çalışmadığı kesindir. Büyük ihtimallle aynı kurstan bir iki sene kadar önce mezun olmuştur. Ve tecrübesiz ve bir o kadar da hevesli olduğu için neredeyse bedava eğitimcilik yapması için bir öneri almış ve kabul etmiştir.

Paranızı ve değerli vaktinizi böyle kurslara harcamayınız.

YENİ BAŞLAYACAKLARA ÖNERİLER :

3d tasarıma kafayı takmaya başladığım 90’lı yıllarda aşağıdaki sayacaklarımın hiç birisi yoktu :

İnternet / Kurslar / Dershaneler / Özel ders / Kitaplar / Eğitim setleri 

Şanslısınız ki önünüzde bir çok alternatif var. Tüm bu alternatifleri değerlendirmek tamamen sizin sosyal durumunuz ile alakalı. Çalışıyor musunuz? Öğrenci misiniz? Eviniz merkezi bir yerde mi? Yoksa şehir merkezine uzak mı? Yaşadığınız şehirde bu alanda eğitim veren kurslar var mı yok mu ? Bulduğunuz kurslar maddi durumunuza uyuyor mu? Kursa gitmeye vaktiniz var mı – yok mu?  Bu liste uzar gider…

Benim size yıllarını dershanelerde eğitim vermiş bir hoca olarak tavsiyem, hangi programı öğrenecekseniz öğrenin sizin için hem para hem zaman kazandıracak en ekonomik yöntem olan eğitim setleri ile başlamanız yönünde olacaktır. Bunu sitemden setleri hemen alın da bana para kazandırın diye söylemiyorum:)  Tabi ki para kazanmak güzel şey 🙂  zaten buraya kadar yazdıklarımı samimi bulduysanız Bülent Kalkan’ı tercih etme potansiyeliniz yüksektir, reklama gerek yok 🙂 İyi şeyler reklama ihtiyaç duymaz.

Eğitim setleri ile başlamanızın bir çok avantajı vardır. En önemlisi kurslara veya özel derslere bir ton para ödemeden önce 3ds Max’i öğrenip öğrenemeyeceğinize ikna olmanız olacaktır. Bu mümkündür.. Ancak öyle IQ’nuzun puanı ile alakalı bir durum değildir. Yılların eğitimcisi olarak sizi temin ederim bunu belirleyen tek etken öğrenmeyi ne kadar çok istediğinizdir. Evinizin sıcacık ortamında önünüzde kahvenizi yudumlarken izleyeceğiniz setler ile bile size öğrenmek zor geldi ise boşuna kursa da para vermemiş olursunuz 🙂 Böylece siz de ben de kar etmiş oluruz 🙂 .. Max’i setlerim ile canavar gibi öğrendikten sonra zaten kurslara öğrenci olarak değil hoca olarak başvurmaya istediğiniz zaman gidebilirsiniz. İşte bu şaka değil, aksine yaşanmış bir gerçektir. isim vermeyeyim..

Bu arada İnternet’ten bahsetmemek olmaz. İnternet bence tüm insanlık tarihinin en büyük nimetidir. Hemen her konuda danıştığımız neredeyse bedava bir bilirkişidir. İnternette hemen her program ile ilgili bulabileceğiniz ( özellikle “youtube”da ) binlerce eğitim videosu vardır. Bunlar içinde çok değerli olanları da olsa da olaya tamamen yabancı iseniz içinde kaybolup kendinize ve vaktinize yazık edebilirsiniz. Konular kafanızda çorbaya dönebilir ve daha başlarken sizi işten soğutabilir. Bunun sebebi bilginin oldukça dağınık olmasıdır. Her bilgiyi öğretmenin ve öğrenmenin yöntemleri vardır. Benim bir eğitimci olarak size tavsiyem, belli bir seviyeye gelmeden önce, bu işe rastgele videolar ile başlamamanız yönündedir. Bu öğrenme sürecinizi büyük ihtimalle uzatır. Ancak düzenli bir eğitim sonrasında oldukça faydalı bilgiler için internet her zaman kurcalanmalıdır.

Teknolojinin ve özellikle sosyal medyanın toplumları değiştirdiği günümüzde, insanlar bırakın bir kitap okumayı, bir kaç paragraflık makale okumaya sabır gösterememeye başladı.. Neden böyle söylüyorum? Buraya kadar yazdıklarımı okuduysanız gerçekten sabırlı, ve en önemlisi öğrenmeye kararlısınız demektir. O halde gelin size bir güzellik yapayım da okumayı sevmeniz karşılığını bulsun 🙂

Sitemdeki Eğitim Paketimin ilk 10 saatlik bölümünü ( Toplam 20 Ders ) Youtube resmi kanalımızda ücretsiz olarak yayınlıyorum. 3ds Max 2020 versiyonu ile anlattığım bu 20 dersi bitirmek için kendinize 1 hafta kadar bir süre verin. Her gün en az 1, en fazla 3 ders dinleyecek şekilde ilerleyin. Ama tutup bir günde bir sezon dizi izler gibi oturup bitirmek gibi bir çılgınlık yapmayın. Beyninizin bilgiyi hazmetmesine izin vererek emin adımlarla ilerleyin. Her gün emin adımlarla istikrarlı bir şekilde dersleri izledikçe 3ds Max’in aslında hiç de öyle sandığınız kadar zor olmadığını, aksine öğrendikçe daha da kolaylaşan ve keyif veren bir program olduğunu göreceksiniz. En önemlisi kurslara gitmeden de eğitim videoları ile bir şeyleri “zehir” gibi öğrenebileceğinizi göreceksiniz..

Bir Japon tapınağında şu aşağıdaki yazı yazar :

“İlmi “en hızlı” öğrenmenin yolu sükunetle dinlemektir. Bu yüzden Ey bilgeler “yavaş” konuşun..” 

Öğrettiği hemen her bilgiyi kendi çabaları ile öğrenmiş nacizane bir modern zaman bilge’si 🙂 olarak ben de bu söze sonuna kadar katılıyorum. Gerçekten bugüne kadar acelesi olan hiç bir öğrenciye hızlandırarak bir şey öğretemediğimi en azından kendim birinci elden tecrübe ettim. Bu sebeple, video eğitimlerimi hazırlarken asla acele etmemeyi, kendimi karşımda beni dinleyen öğrencinin yerine koyarak anlaşılır olma gayreti ile çalışmayı prensip edindim.

Japonları boş verin, bizim de muhteşem atasözlerimiz var. “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz”..  O halde daha fazla söze gerek yok. Daha fazla düşünmeyi bırakıp hemen eyleme geçmeye hazırsanız sanal sınıfımdaki en ön sıraya geçin ve dinlemeye başlayın. ( The Akademi Youtube Resmi Kanalı )

Kanalımıza abone olur ve dersleri “gerçekten” beğenirseniz “beğen” tuşuna basmayı ihmal etmezseniz beni sevindirirsiniz. Beğenmezseniz de canınız sağ olsun:)

Youtube eğitimlerimi sabırla takip ederek bitirdiğinizde bu programı öğrenme konusunda kendinize güveniniz artacaktır. İşte bu noktadan sonra karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Öğrenip öğrenemeyeceğiniz sorusu artık cevap bulmuş olacak ve zihnen de madden de rahatlamış olacaksınız.

Bana bu sitenin “İletişim” sayfasından 7-24 yazabilirsiniz. Elimden geldiğince her mesaja mutlaka dönüyorum. Umarım bu yazımı okumak ile başlayan maceranız geleceğinize bir güzellik katar.

Son Olarak:

Hayatınız boyunca size “sen yapamazsın” diyen insanları boş verin.. Tuğla tuğla geleceğinizi inşa etmeye hemen başlayın.

 Hepinize bilgiyle dolu, akıllıca yaşanacak, zenginlik ve keyif dolu bir hayat dilerim.

Bülent Kalkan
The Akademi Yayıncılık Kurucusu – Öğretmen

 1. Sebograph diyor ki:

  Teşekkürler Bülent hocam tavsiyeniz üzerine 2 nolu setinizi aldım ve ve rahat bir işe sahip olduğum için günde anlaya anlaya 3 4 ders su gibi geçiyor sayenizde mesleğe geri döneceğimi ve eski günlerdeki gibi sevdiğim işi yapmaya devam edecegime inanıyorum

 2. Emrah Turhan diyor ki:

  Ne diyelim hocam iyiki varsınız 🙂 film delisi bir insan olarak almış oldugum eğitim setinden sonra sesinizi özler oldum çok sağolun sizi tanımak güzel …..

 3. mehmet culha diyor ki:

  2014 yılında oldukça istekli olarak öğrenmek arzusuyla youtube’ta araştırdım , karşılaştığım gelişi güzel yüklenmiş videodan öğrenmeye çalıştım, ama sıralama yoktu ve rast gele olunca bazen ders 1, bazen ders 7 olunca kafanıza bir şey girmiyor, 1 ay kadar yoğun uğraştan sonra pes ettim zira ilerleme yoktu, 1 ay önce yine youtube’ta gezinirken sizin reklamınızı görüp göz attım , taşınma dolayısıyla int. falanda yok cepten izledim bir kaç ders ve Tamam dedim aradığım bu, bununla ve bu anlatımla ben bu işi yaparım. Anlatım tarzınız ve 20 ders öğrenme imkanınız için çok teşekkür ederim.
  not. henüz ders almadığım halde mail ile yardımınız içinde teşekkürler.

 4. BAHADIR diyor ki:

  Bu eğitime ilk başlarken içimde birsürü vesvese ve korkular vardı, aceba öğrenebilecekmiyim, yada devam edecekmiyim yoksa 3-5 dersten sonra sıkılıp bırakacakmıyım. Bülent hoca bunların hepsine derman oldu ve bu kötü düşüncelerin yok olmasına vesile oldu ve şu an 5 aylık bir çalışma ve azmin sonunda karakter bile modelleyebilecek seviyede ve güvende hissediyorum kendimi. Bir işe başlamak ve kararlı olmak, o işi başarmanın yarısı derler ya boş bir laf olmadığını anlıyorsunuz. Çok teşekkürler Bülent hoca.

 5. infantry1818 diyor ki:

  Hocam ,bende buna katılıyorum.Şuan normal markette çalışan bir insanım.Sabah 8 aksam 10 arası çalışıyorum.Hem isteğimden hem de o sizin güzel anlatışınızdan dolayı günde 2 saatimi ne olursa olsun ayırırım.Size çok teşekkür ediyorum böyle bir fırsat verdiğiniz için.

 6. kader.433 diyor ki:

  Yazının net ve faydalı olması onun uzunluğunu sıkıcılığa değil okuma isteğine çevirdi .Okurken hiç sıkılmadan kendimce notlar aldım.Elinize emeğinize sağlık çok çok yararlı ve acilen keşfedilmesi gereken bir yazı 🙂

 7. sahinmervesahin diyor ki:

  Merhaba, bir kursa katılıp amatör olarak çizim yapmaya başladıktan sonra max kullanmaya 5 yıl ara verdim. Tekrar bu alana yönelmeye karar verdim ve sizin setlerinizi araştırırken youtube’da sizin temel eğitim setinize denk geldim ve bana geri dönüş için harika bir zemin hazırladı. Anlatımınız çok yalın ve samimi. Çok faydalı oldu. Diğer setlerinizle kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Ayrıca max öğrenme rehberi ve tasarımcıya profesyonel sırlar tanıtım videolarınız bana çok cesaret verdi. Her şey için teşekkürler

 8. Orçu diyor ki:

  Youtube ‘ta bir çok 3ds Max eğitim videosu adı altında video izledim ancak bir tek sizin anlatımınızla anlayabildim. gerçekten çok faydalı ve akılda kalıcı şekilde anlatıyorsunuz öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. benim soruma gelince, Mimari modelleme yapıyorum ancak tabi ki çok fazla eksiğim var ve 3ds Max’te material eksikliğimden dolayı render alamıyorum. eksiklerimi gidermek için eğitim setlerinizden almayı düşünüyorum fakat material eksikliğimi nasıl giderebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 9. Bülent Kalkan diyor ki:

  Ben teşekkür ederim 🙂 Okuyan arkadaşlar siz de yorum bırakırsanız çok sevinirim. Teknik bir güncellemede bu yazıya yapılmış 300 üzerinde yorum maalesef silindi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.