hepinize merhaba arkadaşlar!

Bülent kalkan
kurucu / eğitmen

The Akademi ismini ayakta tutan temelleri evindeki çalışma odasında yazıp çizmiş kişidir. İşimizin kurucu fikir babası, abimiz, ekibimizin zihinsel itici gücü ve ilham kaynağıdır.

  The Akademi kurucusu. 1975 Ankara doğumludur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Self Taught – 3D Generalist ve Profesyonel Eğitimcidir.

  Eğitimcilik yıllarından önce Televizyon sektöründe, en büyük ulusal kanalların da içinde olduğu birçok TV kanalında görev yapmıştır. Hiçbir ön eğitim almayarak atıldığı bu sektörde yıllar içinde kendi kendisini yetiştirerek 500′ün üzerinde yapımda Prodüksiyon amirliği, Teknik yönetmenlik, Kurgu ve Görsel Efekt, Reklam ve Jenerik tasarımları yapmıştır. Aynı zamanda yetiştirdiği birçok genci bu sektöre kazandırmıştır.

  “Yüce Digital Art Academy“den aldığı teklif ile Eğitmenlik mesleği ile tanışmış, Bu kurumda 3 yıl süresince “Dijital Art Academy” 3D ve Görsel Efekt Tasarım Zümre Başkanlığı, sonrasında da “Bilge Adam – Bilgi Teknolojileri Akademisi”nde 3D Görselleştirme ve Görsel Efekt Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Reel hayatta edindiği tüm tecrübeleri eğitmenlikte kullanması, derslerine hazırlanmadan ve tamamen spontane teknikler ile devam etmesi, kendisinin bu meslekte kısa sürede ön plana çıkmasına sebep olmuştur.

  Standart eğitimcilik portresine pek uymayan davranışları ve kuralları pek sevmeyen kişiliği ile patronları ile pek iyi geçinemese de görev yaptığı şubede mezunlarının işe girme ve işte başarı oranı, tüm çalıştığı dönem boyunca diğer şubelerin önünde, ve hatta bir kaç şubenin toplamından bile fazla olmuştur.”Önemli olan kimsenin giyemediğini giymek değil, kimsenin yapamadığını yapabilmektir” sözlerini hemen her sınıfında açılış cümlesi yaparken her zaman kravat takmayı reddetmiştir. Bu açılış cümlesini dinleyen onlarca öğrencisi şu anda bu sektörde eğitim veren kurumlarda eğitmenlik yapmaktadır.

  Şu anda tüm mesaisini theakademi.com için eğitimler hazırlamak ile harcamaktadır. Eğitmenlikte 7000 saat’i aşkın tecrübeye sahiptir.
Yetiştirip mezun ettiği yüzlerce öğrencisi Prodüksiyon şirketleri, Televizyon kanalları, Mimarlık firmaları, Animasyon Stüdyolarında çalışmaktadır. 3D Görselleştirme ve Görsel Efekt tasarımı konularında, aralarında ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bilkent, Başkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve birçok Meslek Yüksek Okulunun bulunduğu bir çok yerde toplam 200 saati aşkın konferanslar ve seminerler vermiştir ve vermektedir. Çeşitli Dergi ve İnternet sitelerinde yayınlanmış bir çok Türkçe ve İngilizce makale kaleme almıştır. Bu alanda aldığı 20′nin üzerinde ödül ve plaketleri bulunmaktadır. Alanlarında Türkiye’nin en yetkin uzmanları arasında gösterilmektedir.

  Eğitimcilik konusunda çalıştığı yıllar boyunca “theakademi.com” projesi’ni hayata geçirmeyi planlamış, Amerika ve Avrupa’daki yakın örneklerini inceleyerek oradaki kaliteyi ve tecrübeyi bu proje üzerinde uygulamayı kendisine hedef edinmiştir. Ülkemizin dört bir tarafında öğrenmek için çırpınan, ancak istediği alanda eğitim alacak maddi imkanlara sahip olmayan binlerce gence bilgiyi götürmenin en ideal yolunun İnternet üzerinde kurulacak bir akademi olması gerektiği fikrini yıllar içinde geliştirerek 2012 yılının ortalarında çok kısıtlı imkanları ile “The Akademi Eğitim ve Yayıncılık” şirketini kurmuştur. Türkiye’de bu alanda hiçbir eğitim kurumunda benzeri olmayan “Spesifik” konular üzerinde özel uzmanlık eğitimleri şeklinde olan yöntemini geliştirmiştir.İnternet üzerinden pazarlanan eğitim setlerinin hemen hemen tamamındaki sıkıcı – kitaptan anlatımların aksine tamamen doğal ve öğrencinin dersleri dinlerken neredeyse bir zaman sonra öğretmeni yanında hissedeceği kadar samimi anlatımlar ile eğitimde başarının garantileneceği iddiası ile hazırlamış olduğu eğitim setlerinde kendi yaptığı hatalarda bile yaptığı kaydı durdurmadan, bu hataların öğrencinin de başına gelebileceği ihtimaline karşı canlı olarak çözüm yolları anlatmak yoluna gitmiştir. Eğitimlerde “hadi şimdi bir kahve molası verelim” veya “Umarım uykunuz gelmemiştir, hadi bir yüzümüzü yıkayıp temiz hava alalım” kelimelerini çok sık duyacaksınız.

  En severek yaptığı, en büyük ilgi alanı ve hobisi mesleği olan 3 boyutlu tasarım ve eğitimciliktir. Ancak hayatı, mutlu olmayı ve tuttuğunu kopartmayı seven kişiliği ile ilgilendiği alanlar saymakla bitmez.Gitarlara olan ilgisi ortaokul yıllarında başlayan hocamız yıllar içinde bu ilgisini hiç kaybetmemiş, En güzel ve kaliteli gitarlara erişebilmek için girdiği 2 müzik mağazasında birer yıl kadar enstruman sorumlusu olarak çalıştıktan sonra vatani görevini Kars – Sarıkamış ordu evinde müzisyen olarak tamamlamış ve sonrasında da evlenene kadar bir çok grupta profesyonel gitaristlik yapmıştır. Bunun yanında Akvaryumlar ve su bitkileri konusunda çok bilgilidir. Göz kamaştıran akvaryumlar kurmakta üstüne yoktur. İlaveten diğer ilgilendiği konular: Elektrik – Elektronik, Sinema, Felsefe, Arkeoloji, Fizik, Biyoloji konularında okumak, yazmak ve araştırmak, uzun yolda – dağda bayırda araba kullanmak, doğa yürüyüşleri yapmak, arabasının ve bisikletinin orasını burasını kurcalamak, arada bir evden kaçıp yapı marketlerin yolunu aşındırmak ve hepsinden önemlisi ise oğlu Rüzgar, kızı Yağmur ve eşi ile vakit geçirmek gelmektedir.