Home PageBülent kalkan

Bülent Kalkan

3D Generalist, Dijital Görsel Efekt Uzmanı, Trainer


The Akademi kurucusu. 1975 Ankara doğumludur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Self Taught – 3D Generalist ve Profesyonel Eğitimcidir.

Eğitimcilik yıllarından önce Televizyon sektöründe, en büyük ulusal kanalların da içinde olduğu birçok TV kanalında görev yapmıştır. Hiçbir ön eğitim almayarak atıldığı bu sektörde yıllar içinde kendi kendisini yetiştirerek 500′ün üzerinde yapımda Prodüksiyon amirliği, Teknik yönetmenlik, Kurgu ve Görsel Efekt, Reklam ve Jenerik tasarımları yapmıştır. Aynı zamanda yetiştirdiği birçok genci bu sektöre kazandırmıştır.

Yüce Digital Art Academy“den aldığı teklif ile Eğitmenlik mesleği ile tanışmış, Bu kurumda 3 yıl süresince “Dijital Art Academy” 3D ve Görsel Tasarım Zümre Başkanlığı, sonrasında da “Bilge Adam – Bilgi Teknolojileri Akademisi”nde 3D Görselleştirme ve Görsel Efekt Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Şu anda tüm mesaisini  www.theakademi.com için harcamaktadır. Eğitmenlikte 7000 saat’i aşkın tecrübeye sahiptir.

Yetiştirip mezun ettiği yüzlerce öğrencisi Prodüksiyon şirketleri, Televizyon kanalları, Mimarlık firmaları, Animasyon Stüdyolarında çalışmaktadır, ve bazıları bu alanda eğitimcilik yapmaktadır. 3D Görselleştirme ve Görsel Efektler konularında aralarında ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bilkent, Başkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve birçok Meslek Yüksek Okulunun bulunduğu bir çok yerde toplam 200 saati aşkın konferanslar ve seminerler vermiştir ve vermektedir. Çeşitli Dergi ve İnternet sitelerinde yayınlanmış Türkçe ve İngilizce makaleyi kaleme almıştır. Bu alanda aldığı 20′nin üzerinde ödül ve plaketleri bulunmaktadır. Alanlarında Türkiye’nin en yetkin uzmanları arasında gösterilmektedir.

Eğiticilik konusunda çalıştığı yıllar boyunca “theakademi.com” projesi’ni hayata geçirmek için doğru zamanı kollamış, Amerika ve Avrupa’daki yakın örneklerini inceleyerek oradaki kaliteyi ve tecrübeyi bu proje üzerinde uygulamayı kendisine hedef edinmiştir. Türkiye’de hiçbir eğitim kurumunda benzeri olmayan “Spesifik” konular üzerinde özel uzmanlık eğitimleri şeklinde bir yöntem geliştirmiştir.

İşlerinden arta kalan ( pek bulamadığı ) boş zamanlarında davul ve gitar çalmak, VST yazılımları ile dijital müzik kurgulamak, endüstriyel tasarımlar geliştirmek ( Steadicam vb. ) Sinema, Felsefe, Arkeoloji ve Fizik ve Din konularında okumak, yazmak ve araştırmak, hepsinden önemlisi çocukları Rüzgar ve Yağmur ve eşiyle vakit geçirmek gelmektedir.